Kondenzace v skleníku ničí úrodu: jednoduchý trik ji zastaví

Kondenzace ničí rajčata a okurky ve skleníku? Zkuste trik s bublinkovou fólií, co omezí plíseň i ztráty. Tipy a zkušenosti českých zahrádkářů!

Možná jste si toho všimli taky — úroda rajčat nebo okurek letos ve skleníku vypadala zpočátku skvěle, ale najednou přišly fleky, hniloba, nějaké podivné mokré listy. Nedávno mi soused stěžoval, že kvůli kapkám vody na skle musel polovinu rostlin vyhodit. Kondenzace je tichý zabiják skleníkových snů. Ale stal jsem na to jeden fajn trik, který mě fakt překvapil svou jednoduchostí!

Proč je kondenzace ve skleníku takový problém?

Asi nemusím říkat, že ve skleníku je často vedro a vlhko. Zní to jako ideál — ale když se vlhký vzduch srazí s chladným sklem, vzniká uvnitř orosení. Kapky pak padají přímo na listy nebo plody, nenechávají suchý kout. To znamená: šíří se plísně, rostliny jsou oslabené — a někdy je fakt těžké udržet cokoliv naživu. Možná mám trochu smůlu na starší, hůř větraný skleník, ale podle diskuzí ve facebookové skupině tohle řeší každý druhý zahrádkář.

Stačí utírat? Bohužel, nestačí…

Ano, utřít vnitřní strany skla jde, ale — řekněme si na rovinu — kdo má čas dvakrát denně cídít celý skleník? Navíc kapky se většinou objeví přes noc nebo po dešti. Zkoušel jsem větrat, nechávat pootevřeno, ale někdy riskujete spíš podchlazení rostlin nebo přichází vlezlá vlhkost z venku. Můj kamarád jednou koupil „speciální savé houby“ v hobbymarketu, ale… efekt nula.

Jednoduchý trik — ať kondenzace nemá šanci

No a konečně k tomu slibovanému triku. Narazil jsem na něj náhodou, když jsem jednou na jaře nalepoval bublinkovou fólii kvůli zateplení — a najednou zjišťuju, že se orosení téměř neobjevuje. Nevěřil jsem, tak jsem to zkusil znova a letos už třetí sezónu nemám uvnitř jedinou mokrou stěnu.

  • vezmete klasickou bublinkovou fólii — v Hornbachu nebo Obi na metry, 1–2 mm stačí
  • připevníte ji na vnitřní stranu skleníku (bublinkami ke sklu)
  • klidně dočasně na zimu, ale já tam nechávám fólii už trvale

Efekt? Fólie brání kontaktu teplého a studeného vzduchu, srážení se omezí fakt znatelně. navíc rostlinám prospívá stálá teplota — zaznamenal jsem méně útoků plísní a úroda byla dvakrát lepší. Jo a výměnu fólie dělám jednou za tři sezóny.

bubble foil greenhouse solution Czech garden

Co ještě pomáhá? Několik osvědčených fíglů

  • Jak říkala moje máma: „větrej, ale s rozumem“ — krátké intenzivní větrání je lepší než trvalá škvíra
  • Pokládáte mulč (sláma, piliny), vlhkost v půdě drží déle, ale vzduch zůstává sušší nahoře
  • Zalévejte ráno, ať skleník přes den vyschne
  • Pokud máte možnost, dejte do skleníku malý ventilátor – kolega z práce to zkoušel letos a prý to pomáhá

ventilation inside Czech greenhouse tomato plants

Nečekané důsledky (a jedna malá pochybnost…)

Měsíc zpátky jsme s partou v našem chatu diskutovali ještě o tom, že některým lidem díky fólii zmizela i část škůdců — možná náhoda, těžko říct. Je tu samozřejmě pár věcí, co mohou u někoho vadit: v létě se skleník víc prohřívá a občas se fólie zamlží. Ale v celku? Výhody podle mě jednoznačně převažují.

Závěr — zkuste to a podělte se!

Vím, že žádný trik není stoprocentní, zvlášť když počasí blázní jako letos. Ale ta bublinková fólie mě zachránila pár sklizní — a možná pomůže i vám. Máte jiné metody? Nebo vám něco (ne)fungovalo úplně jinak? Dejte vědět v komentářích — v konečném důsledku si stejně nejlíp poradíme navzájem…

V obecnosti — o skleník je třeba pečovat, ale některé věci si člověk zjednoduší doslova za večer. No, konec teorie, jdu pro hadici — rajčata už zase žízní…