Pokud máte doma kávovou sedlinu, nevyhazujte: zahradníci odhalují důvod

Nezvykejte si vyhazovat kávovou sedlinu! Zahradníci prozrazují, proč se hodí na záhon, do kompostu i doma. Praktické tipy a zkušenosti přímo z ČR.

Máte doma tenký zbytek kávy na dně hrnku a přemýšlíte, co s ním? Možná vás překvapí, kolik toho kávová sedlina ještě zvládne za hranicemi kuchyně. Nedávno jsem narazil v zahrádkářském fóru na debatu, kde se vedou vášnivé diskuse, jestli kávová sedlina patří spíš na kompost, nebo pod růže. A má to mnohem víc užitečných efektů, než jsem si kdy myslel — i když ne všude a ne pořád.

Co je vlastně kávová sedlina a proč by vás to mělo zajímat?

Kávová sedlina je ten tmavý prášek, který zůstane po tom, co uvaříte klasickou turka nebo použijete french press. Většina lidí to spláchne do odpadu — jenže, jak říkala naše babička, „každý drobek je dobrý“. Ve skutečnosti obsahuje spoustu minerálů, malé zbytky kofeinu a organické látky. Není to žádná chemická bomba, ale přitom má v zahradě (a někdy i mimo ni) svoje místo.

Asi bych nečekal, že na tohle téma vzniknou dlouhé články — stejně tak jsem před rokem kávovou sedlinu prostě vyhazoval. Ale to byla chyba.

Jak kávová sedlina pomáhá zahradě?

  • Vylepšuje půdu – sedlina zlepšuje strukturu zeminy, pomáhá jí zadržet vlhkost a lehce okyseluje půdu. Ideální pro azalky, rododendrony nebo borůvky.
  • Přirozené hnojivo – obsahuje dusík, draslík a fosfor v přirozené formě. Ale pozor: není to plnohodnotné univerzální hnojivo, spíš podpůrný doplněk.
  • Odpuzuje slimáky a mravence – podle kolegy ze zahrady pomáhá kávová sedlina chránit záhon hlavně v první polovině léta. Osobně potvrdit nemůžu, ale soused si nemůže vynachválit.
  • Kompostování – sedlina je „zelená“ složka kompostu (ačkoliv vypadá tmavě), takže urychlí rozklad. V našem komunitním kompostéru ji berou vždycky všemi deseti.

coffee grounds in garden use

Kdy kávová sedlina škodí a kdy se jí raději vyhnout?

Tady pozor: ne všem rostlinám káva svědčí. Růže, hortenzie nebo borůvky ji milují — ale například rajčata nebo mrkev nadšená rozhodně nejsou.
Ve větším množství může kávová sedlina půdu moc okyselit a drobné částečky zabrání „dýchání“ kořenů. Podle zahradníka z vedlejší vesnice, co jsme si povídali nedávno na burze, není dobrý nápad dávat sedlinu hned k malým sazenicím. Možná proto mi párkrát nevzešly ředkvičky… no, vyzkoušejte opatrně.

Kam (nejen) na zahradě kávovou sedlinu použít?

  1. Do kompostu: přimíchat mezi ostatní zbytky, zlepší rovnováhu uhlíku a dusíku. Dávkujte opatrně — ideálně do kompostu každý den trochu, ne celý měsíc najednou.
  2. Kolečka kolem rostlin: jemná vrstva kolem kyselomilných květin drží vlhkost a (prý) odpuzuje škůdce. U nás na chatě jsme letos testovali na borůvkách — zatím dobré.
  3. Domácnost: sušená sedlina pohlcuje pachy v lednici. Fakt to funguje, i když moje žena si pořád stěžuje, že lednice pak voní jako kavárna v centru Brna…
  4. Čištění hrnců: ještě mokrou sedlinou se dají vydrhnout připálené zbytky v hrncích. Mě to kdysi učil děda, a docela to jde. Ale moderní hrnce bych raději šetřil.

using coffee grounds as natural fertilizer in Czech garden

A co dál? Zkuste experimentovat, ale pomalu

Možností využití je překvapivě hodně a není nutné být majitelem zahrady v Hodoníně — i balkonový truhlík si sedlinu najde. Spousta tipů koluje v naší facebookové skupině: někdo přidává do substrátu při přesazování, jiný testuje jako peeling na ruce (to už je skoro na jinou debatu…). Každopádně, pokud rádi hledáte nové využití pro obyčejné věci, kávová sedlina je malý poklad. Ale – možná mi jen párkrát náhodou vyšlo, že to fungovalo, vím jen, že koše mám poloprázdné a záhony spokojenější.

Jak to máte vy — patří domácí kávová sedlina u vás na kompost, pod růže nebo do popelnice? Napište do komentářů nebo sdílejte vlastní fintu, jsem upřímně zvědavý.