Možná to děláte odjakživa. Soused taky. Ale víte, že ranní zálivka stromů může způsobit víc škody než užitku? Nedávno jsem četl diskusi místních zahradníků a nestačil se divit, jak moc tenhle mýtus pořád žije – zvlášť u nás v Česku. Přírodní extrémy posledních let ukazují, že staré rady je potřeba někdy zahodit, jinak budete koukat na uschlé větve místo šťavnatých jablek.
Proč zalévat ráno bývalo normou
Vaše babička pravděpodobně tvrdila: „zalej ráno, než začne pařit slunce“. V minulých desetiletích to mělo logiku — počasí bylo stabilnější, méně veder. Jenže při vlnách horka, jaké zažíváme dnes (pamatujete loňské červencové sucho na Moravě?), se situace úplně změnila.
- Ranní zalévání pomáhalo, když byly noci chladné a rána vlhká.
- Dnes se ale často stává, že už v devět dopoledne je na slunci 30 °C – voda z povrchu mizí dřív, než ji kořeny stihnou využít.
Jak zálivka ráno může „zabíjet“ kořeny
Tohle mi potvrdil i známý z městských parků v Brně. Zalít strom v sedm ráno? Voda se odpaří nebo steče a zbyde jen vystresovaný kořenový bal. Kořeny mladých stromků se navíc přehřejí – někdy to vypadá jako plíseň, jindy prostě strom začne vadnout.
Problém: Po ránu mají stromy největší „žízeň“. Ale když už peče, nasáknou povrchovou vodu hlavně plevele a horní vrstvy půdy.
Kdy je tedy lepší stromy zalévat?
Z vlastní zkušenosti (a po pár chybných pokusech s meruňkou, co mi v létě 2021 skoro nepřežila) doporučuju jedno: zalévejte navečer nebo těsně před setměním. Soused s tím taky přišel – když začal zalévat po večeři, jeho třešeň najednou úplně rozkvetla.
- Večerní zálivka umožní stromu využít vodu naplno, protože už se tolik neodpaří.
- Kořenům nehrozí šok z horka – voda zůstává kolem nich, krásně si “dojde” ke všemu důležitému.
- Navíc tak tolik nepodporujete bujení plevelů, které přes den vodu vysají rychleji než vaše stromy.
Co si z toho vzít? Praktický návod
- Zalévejte stromy ideálně mezi 19:00–21:00. Vyhýbejte se horkým odpoledním hodinám.
- Vodu lejete ke kořenům, ne na kmen. Lepší jsou 1-2 pořádné dávky týdně než denní pokropení.
- U nových výsadeb používejte zálivkové misky nebo mulč – voda se dostane přímo tam, kam má.
- Speciálně v období sucha (třeba červenec/srpen) přichází na řadu i hlubší provlhčení – ne jen „polejt“, ale zalít opravdu do hloubky.
Kamarád na karlínské komunitní zahradě to řeší hadicemi s časovačem — zapíná je krátce po setmění. Funguje to líp, než když loni zkoušeli ráno házet konev, pak si stěžovali na uschlejší listy.
Fakta a malý „wau“ efekt na konec
Podle účastníků nedávného průzkumu Mendelovy univerzity v Brně dokáže večerní zálivka snížit spotřebu vody až o 30 % na stejné výsledky růstu. Nechci tvrdit, že je to záchrana úplně pro každého — v jílovitých půdách to může být jinak.
No, v každém případě experimentujte — a když vám babička příště řekne „zalej ráno“, zkuste jí ukázat nový přístup. Možná jí ušetříte nejen čas, ale i pár ovocných stromků.
Váš názor? Zkuste napsat do komentářů, kdy zaléváte vy — nebo jaké triky používá vaše rodina. Třeba se nakonec najdeme u nějaké pohodové večerní zálivky pod třešní. Vlastně… proč ne.