Feng-šuej v zahradě: Směr postavení skleníku ovlivní úrodu

Zjistěte, proč orientace skleníku podle feng-šuej ovlivňuje množství a chuť vaší úrody. Praktické rady, zkušenosti a lokální tipy přímo z Česka.

Zní to možná trochu ezotericky, ale má sousedka přísahá, že od chvíle, co se začala řídit feng-šuej pravidly, má rajčata dvakrát větší než já. minulý týden jsme to probírali ve společném chatu. Náhoda? Nebo na tom něco fakt je? Pokud zrovna plánujete stavět nový skleník — možná byste tomu měli dát šanci. Aspoň to tvrdí nejen sousedka, ale i pár zahrádkářů z Plzně, které sleduji na Facebooku.

Feng-šuej na zahradě: Není to jen výmysl Instagramu

Na rozdíl od běžné architektury pracuje feng-šuej s energií proudu a orientací v prostoru. U nás je to trochu bráno s rezervou, ale v Asii to berou smrtelně vážně. To, jak postavíte skleník, prý ovlivní nejen množství rajčat, ale i chuť okurek. Nemusíte tomu slepě věřit — já taky všechno filtruju přes zdravý selský rozum. Ale proč si to nezkusit, za blbých 15 minut plánování?

feng shui garden greenhouse czech spring

Jaký směr je podle feng-šuej správný?

  • Východ–západ: Pokud postavíte skleník tak, aby nejdelší stěny směřovaly na východ a západ, prý budou rostliny dostávat nejvíc rovnoměrného světla. To mi vyprávěl kolega z Brna, který si každý rok stěžoval na podivnou barvu paprik — letos už nebrblal.
  • Sever–jih: Naopak, když dáte orientaci sever–jih, doporučuje se to spíš ve vyšších nadmořských výškách, kde slunce není tak silné. Takhle to dělá můj strýc na Šumavě a prý se mu konečně urodil salát i v květnu.

Jo, v praxi to někdy zkomplikuje tvar zahrady, stromy nebo plot od souseda — každý máme jiné podmínky. Zkuste prostě najít směr, kde budete mít nejvíc slunce, a zbytek už trochu přizpůsobte.

Co ještě ovlivňuje úrodu podle feng-šuej?

  • Vstup do skleníku: Ideální je východ nebo jihovýchod. Prý se tak dostává dovnitř víc dobré energie ‚čchi‘ — i když nevím, jestli moje rajčata znají čchi, ale nějak to působí příjemně.
  • Blízkost vody: Skleník lépe prospívá, když má poblíž barel s vodou nebo nějaký malý rybníček. Nejen kvůli vlhkosti — v Číně by vám řekli, že se přitahuje prosperita. Na to já slyším.
  • Pořádek kolem skleníku: Plechovky, staré kolo, haraburdí — to je prý úplný zabiják úrody (kdo zná, chápe). Letos jsem si fakt dal práci a uklidil všechno, co tam bylo od dob mojí babičky. Uvidíme.

czech greenhouse vegetable harvest healthy sunny

Tipy, které vám ušetří starosti (a možná i trochu nervů)

1. Při stavbě skleníku si mapujte pohyb slunce během dne aspoň dva tři dny. V květnu a v červnu je to jiné než v říjnu.

2. Neberte rady doslova: Co funguje na Vysočině, nemusí zabrat v Praze. Soused mi tvrdí, že jeho saláty milují jižní směr, u mě to bylo lepší na východ — možná to vážně chce zkoušet.

3. Pokud můžete, nepřekážejte proudění vzduchu. Okna, dveře a větrací škvíry dělejte vždy na obě strany skleníku — tady nejde jen o feng-šuej, spíš o zdraví rostlin.

A inspirace? Nedávno jsme byli v Lednici a všimli si, že i ve slavných sklenících mají výhled na jezírko a spoustu prostoru kolem. Třeba na tom fakt něco je…

Vyplatí se to vůbec?

Jasně, můžete mávnout rukou. jenže když už stavíte skleník, proč to jednou nezkusit trochu jinak? Třeba zjistíte, že rajčata jsou opravdu sladší. nebo alespoň budete mít pocit, že jste pro tu úrodu udělali maximum.

Vlastně — co funguje vám? Zkuste mrknout na zahrady sousedů nebo napište do komentářů, jaký směr jste zvolili vy. Výměna zkušeností je nakonec často víc než všechny tabulky. v tom se snad shodneme.