Znáte to – těšíte se na bohatou úrodu rajčat nebo růží, a pak vám během týdne na listech vysedává armáda otravných mšic. Můj soused už to loni skoro vzdal, protože žádné postřiky nechtěl. než jsem mrknul, tak mšice lezly snad i na plot. A pak přišla sousedka z čísla 8 se svým „trikem z hospody“. Opravdu pivní past funguje? A jak to celé probíhá v běžné české zahradě? Nechte se překvapit – já taky chvíli nevěřil.
Proč jsou mšice takový problém?
Nevím jak vy, ale už na základce mě štvalo, jak mšice dokážou znišit všechno zelené, na co se přichytí. Kradou rostlinám šťávu, přenášejí viry a zanechají lepkavou stopu. Když mi v květnu napadly chilli papričky, chvilku jsem přemýšlel, jestli je radši netrhnu celé ze záhonu. V našem chatu jsme to řešili – někdo zkouší postřiky z obchodu, ale fakt chcete jíst zeleninu s chemií? Já teda ne…
Jak funguje pivní past na mšice?
Moje sousedka vždycky tvrdí, že čím jednodušší, tím lepší — „žádná věda, máš pivo, máš past“. Princip je jednoduchý: pivo nalijete do misky, přidáte trochu cukru a postavíte ke kytkám — ideálně pod listy, kde mšice sedávají nejvíc. Přiláká to nejen mšice (ty prý kvasnice zbožňují), ale občas i mravence nebo slimáky. Tady pozor — sousedův kluk si to jednou spletl s limonádou, tak to dobře označte.
- Nalijte půl lahve piva do misky (levnější fakt stačí).
- Přidejte lžičku cukru.
- Misku nebo kelímek dejte do záhonu pod napadené rostliny.
- Nechte přes noc, pak slitou past opatrně odneste.
Funguje to opravdu? Moje (ne)dokonalá zkušenost
První noc skoro nic. Druhý den — pár mšic v pivě, jeden slimák (ten se nebojí ničeho). Ale třetí den už bylo vidět, že jich na listech ubývá. Kolega z práce říká, že u něj pomohla kombinace piva a mýdlové vody — ale tu sousedka nesnáší „to pivo je přírodní, jen varuj před vosama“.
Naše růžová záhonová válka nakonec skončila s výrazně menším počtem mšic. I když nečekejte zázrak přes noc, na menší invaze to stačí. Pokud už je to džungle, použijte víc pastí a občas kontrolujte, ať nezplesniví.
Jaké jsou další osvědčené babské rady?
- Vysadit k rostlinám levanduli nebo měsíček – mšice nesnáší vůni.
- Nastěhovat slunéčka anebo pestřenky (to vám ale fakt musí přát štěstí).
- Postříkat rostlinu studeným čajem z kopřiv — prý mšice odchází sama (ale po dešti efekt nula).
- Pravidelně kontrolovat listy, možná si jich všimnete dřív než já.
Čím víc tipů slyším, tím spíš mám pocit, že každá zahrada reaguje trochu jinak… Kamarád v Plzni třeba přísahá, že jediné co funguje, je ranní sběr mšic ručně, on má asi času dost.
Je pivní past bezpečná pro ostatní zvířata?
Krátce: pokud máte psa, past radši schovejte — pivo chutná nejen slimákům. Kočkám je to asi šumák. Jinak jsem nezaznamenal, že by si přírodní past někdo v okolí stěžoval, ale nezkoušel jsem to ve velkém skleníku…
Závěr: Dá to smysl?
Vlastně jo. Pokud nechcete zahradu hned polejt postřikem a hledáte něco, co zvládne i nejsvětější babička, pivní past je překvapivě fajn. Není to všelék a pro statečné — chvíli trvá, než se efekt dostaví, a mšice jsou mršky houževnaté. ale aspoň se můžete u toho zasmát. Mimochodem, znáte nějaký další trik? napište mi — v našem chatu se to vždycky řeší.