Asi jste si všimli: poslední roky Češi doslova zbláznili do pokojových rostlin. V ložnicích dnes běžně bují monstery, sanseverie i fíkusy. Ale co když právě vaše oblíbená zelená parťačka není do ložnice tím nejlepším nápadem? Nedávno jsem na to narazil v jednom zapadlém fóru — a začal pátrat.
Nechci nikoho strašit, ale podle některých odborníků může jedna z nejčastějších pokojových rostlin ve spánkových zónách způsobovat víc škody než užitku. Pojďme se na to podívat prakticky — i s pár příběhy ze života.
Potíže, o kterých se nemluví: proč (ne)vzdávat zelené v ložnici?
Nejčastěji se řeší otázka „kyslík versus oxid uhličitý“. Určitě jste už slyšeli, že rostliny přes den vydávají kyslík, ale v noci naopak dýchají — tedy „kradou“ kyslík a vypouštějí CO2. Pravda je, že reálný úbytek kyslíku poznáte těžko, pokud v ložnici nemáte menší botanickou zahradu. Nicméně některé oblíbené druhy mohou v noci uvolňovat látky, které vám podle expertů mohou rozhodit spánek.
Mám na mysli hlavně fikusy (Ficus benjamina) — ty jsou snad ve třetině českých domácností. Nedávno u nás v práci kolega vyprávěl, že měl měsíce podivné dusno v ložnici, často kašlal a ráno byl jak po tahu (i když dávno nepije). Po konzultaci s alergologem: vina padla právě na fíkus! Tato rostlina totiž uvolňuje do vzduchu tzv. latexové částečky, které citlivějším lidem způsobují podráždění nebo alergii.
Jak poznat, že vám květina škodí?
- často se probouzíte s ucpaným nosem nebo suchým kašlem
- ložnice působí „těžce“, dusno, i když větráte
- zhoršená kvalita spánku, pocit únavy po ránu
- objevují se ekzémy či svědivá vyrážka (většinou v blízkosti ložnice s rostlinou)
Většinou vás ani nenapadne dávat tyhle obtíže do souvislosti s květinami. Můj soused třeba roky bojoval s chronickým zánětem spojivek — až mu někdo v hospodě poradil, ať se zbaví velkého fíkusu z ložnice. No a fakt, zlepšení přišlo do pár dní! I když možná to byla náhoda… těžko říct.
Expert radí: které rostliny do ložnice raději ne
Na základě doporučení Českého spolku alergologů byste se měli v ložnici vyhnout právě fikusům, oleandrům a také silně aromatickým druhům (jasmín, gardénie). Ty totiž často uvolňují silice dráždící sliznice. Ve sdíleném chatu naší školy koluje historka, jak si jedna paní omylem „vypěstovala“ migrény — stačilo přesunout vonný jasmín do obýváku a bylo po problému.
/pozn.: Moje máma mi vždycky říkala: Do ložnice maximálně aloe vera nebo sansevierii — a ještě v rozumném množství! No, teď začínám chápat, proč./
Co dělat, když už se bez zeleně v ložnici neobejdete?
- Vyberte méně rizikové druhy: například aloe vera, tchynin jazyk (sansevieria), levandule (při snášenlivosti)
- Nepřehánějte množství — dvě tři menší rostliny úplně stačí
- Pravidelně větrejte, otírejte listy a sledujte svůj zdravotní stav
- Při podezření na alergii neváhejte rostlinu dočasně odstranit
Vlastně nejlepší rada zní: důvěřujte vlastnímu tělu. Pokud najednou nemůžete v ložnici spát nebo jste pořád zahlenění — zvažte i tuto „zelenou stopu“.
Věděli jste to? O rostlinách v ložnici se pořád vedou spory
Možná se teď ptáte: proč je tedy fíkus v IKEA vždycky vystavený jako ideál zdravého bydlení? Inu, názory odborníků se trochu liší. Někdo tvrdí, že „pár fíkusů neublíží“, jiní upozorňují na skryté zdravotní rizika. Vše je o citlivosti člověka a míře „zazelenění“. V každém případě — zdravý spánek je důležitější než módní interiér. Vlastně… v tomhle se asi shodneme.
Přehodnoťte výběr svých „zelených spolubydlících“. máte zkušenost s alergií na pokojovky? napište mi do komentářů, jak to řešíte u vás, nebo tip na bezpečnou rostlinu. Sdílejte, pokud si myslíte, že to někdo z vašich kamarádů potřebuje slyšet. Vždyť sousedský tip někdy zachrání noc!