Věděli jste, že kávová sedlina z vaší ranní kávy může být skrytým hrdinou vaší zahrady? Na minulém srazu s kolegy v kanceláři jsme řešili, jak ochránit bazalku před mšicemi bez drahých přípravků. A pak jeden z nás pošeptal: „Zkus kávu.“ Nejspíš to není univerzální recept na záchranu všech rostlin, upřímně, ale rozhodně stojí za vyzkoušení.
Jak funguje káva proti škůdcům
Možná jste to už slyšeli – kofein a silice obsažené v kávové sedlině nesvědčí mnoha škůdcům. Hlemýždi, slimáci a některý hmyz se od kávových zbytků drží dál. Prý je odpuzuje vůně i samotná struktura sedliny, což se mi nedávno potvrdilo na mojí verbeně na balkóně.
- Žádná chemie – žádné zbytečné čachry s postřiky
- Opravdu symbolické náklady — prostě použijete to, co běžně končí v koši
- Rostliny dostanou mikroživiny navíc (ale o tom později…)
Jak použít kávovou sedlinu v praxi
Asi nemusím říkat, že suchá sedlina je praktičtější. Mokrá často zapáchá a může plesnivět — a to nechceme. Jak na to doma? Klidně prostě nechte ranní sedlinu chvíli proschnout na talířku, pak ji rozsypte kolem květináče nebo základny rostlin na záhoně.
- Vysušte sedlinu – pár hodin na sluníčku, ideálně v létě, bohatě stačí.
- Nasypte ji přímo na půdu – kolem kořene, nemusí být v půdě, stačí povrch.
- Opakujte podle deště a zalévání – voda kávu spláchne, takže jednou za týden to chce obnovit.
Naše babičky sypaly kávovou sedlinu nejen ke květinám, ale i ke kořenové zelenině – prý to opravdu fungovalo. Nedávno jsem četl, že v Ostravě jeden komunitní zahradník přísahá na kombinaci kávy a popela, ale s popelem pozor — není pro každého.
Kdy to (ne)funguje: Moje zkušenost
Nerad idealizuju, že káva spasí každou rostlinu. Na slimáky ve vlhkém koutě dvorku funguje lépe něco hrubšího (třeba drcené skořápky), ale kolem hlávky salátu nebo rajčat se opravdu slimákům káva nelíbí. To ale neznamená, že to bude zázrak i u vás — klima, druh půdy, typ škůdce… znáte to, v každé zahradě je to jiné. kolega mi jednou říkal, že mšici kávová sedlina nevadila, ale alespoň mravenci zmizeli. Nu, je to asi o štěstí…
Bonus: káva jako hnojivo?
Na tohle se mě ptává mamka, když se vrací z Lidlu s novou sazenicí. Kávová sedlina obsahuje dusík, draslík a trochu fosforu — což jsou živiny pro rostliny fajn, ale opravdu jen jako doplněk. Pozor, ať to nepřeženete: ve velkém množství možná utlumíte růst nebo zhoršíte kyselost půdy, hlavně u azalky nebo rododendronů. V Praze v komunitní zahradě nám kávová sedlina pomohla, zato tetička ze Zlína s ní pohnojila jahody – a prý potom tolik neplodily… v tomhle směru prostě opatrně.
Na co si dát bacha
- Nepoužívejte plísnivou nebo mokrou sedlinu – na některých fórech jsme řešili zápach i plíseň
- Nedávejte sedlinu přímo kolem mladých, slabých rostlin — někdy půdu až moc zahustí
- Některým rostlinám vadí kyselost – růže, azalky ano, ale třeba levandule nebo šalvěj ne
Závěrem…
Možná káva nezachrání všechny vaše truhlíky, ale stojí to za zkoušku. koneckonců, nic to nestojí – a aspoň vám zahrada bude vonět. Pokud už máte s kávovou sedlinou zkušenost, napište mi do komentářů — nebo klidně pošlete fotku vaší „kávové“ úrody, v našem rodinném chatě se o to teď docela přetahujeme… V každém případě: než vyhodíte sedlinu do koše, zkuste ji nejdřív na záhonu. V nejhorším se nic nestane, v lepším bude vaše zahrada bez škůdců. No, vyzkoušejte sami.