Pokud máte citrónové kůry, nevyhazujte: zahradník radí geniální trik

Nejlepší triky, jak využít citrónové kůry v české zahradě: proti škůdcům, do kompostu i jako svěží tip pro váš záhon.

Znáte ten pocit, kdy děláte domácí limonádu, krájíte citróny — a pak ta hromádka kůry. Automaticky zamíří do koše. Přitom odpad je to jen zdánlivý, protože citrónová kůra umí v zahradě malé zázraky. Nedávno mi v našem panelákovém chatu poslal soused tip, který vypadá skoro nevěřícně: citrónové kůry chrání vaše rostliny lépe než půlka koupelnové chemie. Možná je to blbost — ale já vyzkoušel, a něco na tom fakt bude.

lemon peels gardening trick chech garden citrus compost

Proč citrónová kůra?

Jasně, citrónová kůra voní, je plná esenciálních olejů a v kuchyni ji využijete na sto způsobů. Ale jako organický pomocník na zahradu má několik bonusů. Nejen že odpuzuje hmyz (mravenci, mšice, komáři — vyberte si), ale zároveň zlepšuje půdu a může ochránit i jeden z vašich zahradních pokladů — kompost.

Mimochodem, v Praze nedávno testovali tzv. „bioaktivátory půdy“ a většina z nich obsahovala právě citrusové kůry v různých poměrech.

Prakticky: Jak citrónové kůry rozumně využít

  • Odpuzovač hmyzu na záhonech: Stačí rozložit čerstvou nebo sušenou kůru kolem rajčat, paprik, ale klidně i kolem skalek. Mravenci se prý od té doby mojí zahrádce vyhýbají obloukem. Kamarád říkal, že mu to pomohlo i proti slimákům, i když — možná měl prostě štěstí.
  • Kůra do kompostu: Házím tam všechny citrusy, ale s mírou. Citrusy mění pH kompostu, což některým žížalám nedělá radost. Prostě dávám cca hrst na týden na celou nádobu a míchám s listím nebo zbytky zeleniny.
  • Osvěžovač sklepů/sudy na vodu: Pokud máte sklep nebo sud na dešťovku s podivnou vůní, zkuste pár kousků kůry vhodit dovnitř. Soused tvrdí, že zničí i plísně, ale tady si nejsem úplně jistý…

citrus peel pest repellent compost bin chech garden

Malé triky, které zaberou málo času

Měsíc zpátky jsme s kolegou v práci diskutovali, co s veškerým ovocným odpadem. On doporučil smíchat nakrájenou kůru s mletou kávou — prý rostliny milují kofein i citrusy, a někdo to dává dokonce i přímo na záhon. U nás na Vysočině to posloužilo dobře rajčatům v kbelících na terase.

Pokud kůra ztratí aroma, můžete ji sušit na topení nebo na balkoně. Sušená kůra vydrží do zimy — občas ji jen promačkám prsty, když mám pocit, že v květináčích začal řádit hmyz.

Citrón? Ano. Ale neplýtvat!

Zvyk vyhazovat citrónové kůry je už trochu přežitek — alespoň pro ty, kdo mají vlastní záhonek nebo balkon. Vědeckých důkazů konkrétně z českého prostředí, přiznávám, moc není, ale selský rozum a zkušenost sousedů rozhodně mluví pro. No a když vám zůstane kousek kůry navíc, vždycky ji můžete vhodit ke kořenům nejbližší růže — možná budete překvapeni.

Váš den může vonět trochu lépe — stačí pár citrónových kůr a špetka chuti experimentovat. A jestli máte svůj fígl, klidně napište do komentářů, nebo pošlete tip do rodinného chatu. Však to znáte, nejlepší rady stejně poletují od plotu k plotu…