Máte doma staré deštníky? Nevyhazujte je, zachrání vaši úrodu

Nevyhazujte staré deštníky. Objevte chytré způsoby, jak ochránit zeleninu či ovoce před deštěm a sluncem — tohle v hobby časopise nenajdete!

Představte si, že prší týden v kuse — všechno vám na zahradě promokne, jahody hnijí, rajčata praskají. Skoro jsem sám včera málem brečel (a to se mi stává málokdy). přitom řešení možná leží ve vaší komoře vedle starých lyží, o které už dávno nikdo zájem nemá.

Starý deštník totiž není jenom kus harampádí — v českých zahrádkách může znamenat rozdíl mezi úrodou a totální katastrofou. V našem chatu jsme to nedávno probírali a ukázalo se, že Češi jsou ve vymýšlení praktických fíglů fakt mistři. Tak jsem pár tipů sám otestoval (i když přiznávám — některé fungují spíš na menších záhoncích. Ale to už nechám na vás).

Jak starý deštník pomáhá na zahradě?

  • Chrání plodiny před prudkým deštěm a kroupami
  • Zastíní úrodu v parných dnech – paprika tak nepopraská
  • Pomáhá zadržet teplo kolem sazenic při nočních mrazech
  • Může fungovat i proti dotěrným ptákům (no, alespoň kapku)

Funguje to především na choulostivější rostliny. Já třeba zachránil salát před deštěm — starý deštník rozložený nad záhon prostě fungoval líp než jakákoli fólie z hobbymarketu… i když kolega tvrdil, že mu ptáci stejnak všechno obchází. asi záleží na štěstí.

old umbrella protecting garden vegetables

Co všechno s deštníkem udělat? Krok za krokem

  1. Vyndejte všechny kovové špičky, které by mohly rezavět (anebo je aspoň oblepte lepicí páskou — kutilství v akci)
  2. Provizorní stínění? Prostě zabodnete tyč do země a rozložíte nad jahody nebo mrkev.
  3. Přišla průtrž mračen? Stačí deštník naklonit ke straně, voda stéká mimo kořeny a plodina netrpí hnilobou.
  4. Používáte průhledné nebo barevné? Transparentní varianta je ideální, propustí trochu světla — některé tkaniny jsou až moc tmavé.

Mě překvapilo, jak často stačí úplně obyčejný skládací deštník. soused říkal, že používá hlavně ty reklamní — většina lidi je hází do popelnice, ale on má celý arzenál stínících a „proti kroupám“. vtipné je, že díky tomu ho všichni znají na koloniích.

creative reuse umbrella garden protection

Alternativní využití pro šikovné ruce

  • Rám z deštníku – ideální pro domácí pařeniště, stačí natáhnout igelit
  • Můžete na něj zavěsit síť proti ptákům, hned máte z deštníku ochranný „dóm“
  • Pro malé bylinky nebo saláty ho stačí zaryt do květináče

Nevím, jestli tohle funguje u všech rostlin (rajčata mají ráda spíš sucho), ale na začátku jara se mi takhle povedlo udržet malý špenát. Mimochodem, máma mi vždycky radila — nikdy nevyhazuj staré věci, dokud si nejsi jistý, že je doopravdy nepotřebuješ. Možná měla pravdu! no, alespoň co se týká těch zatracených deštníků.

Na co pozor – nejsou deštníky jako deštníky

Pokud chcete chránit úrodu pravidelně, nevěřte levným tržnicovým kouskům. U těch se často rozpadne rám nebo plátno v první větší bouřce. Z vlastní zkušenosti: dva firemní deštníky z promoakce přežily sezonu, třetí šel po dvou týdnech do šrotu… peníze za něj bych fakt nevracel, ale použít — alespoň na krátko — se dal.

V každém případě: až budete příště uklízet sklep, podívejte se na ty staré deštníky novým pohledem. Možná zrovna jeden z nich příští týden zachrání vaše jahody nebo rebarboru. Však víte — česká zahrádka je jeden velký experiment a občas stačí prostě vyzkoušet něco, co by vás jindy ani nenapadlo.

Máte vlastní trik, jak využít staré věci v zahradě? Napište mi ho do komentářů nebo rovnou do chatu. Uvidíme, co nám tahle nečekaná „deštníková věda“ ještě přinese… v každém případě — hodit do popelnice se starému deštníku fakt nevyplatí.