Minulý týden se mi sousedka na chodbě svěřila, že si pořídila tři nové orchideje a hned je postavila na parapet u jižního okna. Prý vypadají krásně – ale vydrží to? Upřímně, když jsem si svou první orchidej koupil v zahradnictví u Holešovic, netušil jsem vůbec nic o tom, kam ji správně umístit. A že záleží na každém detailu…
Proč se to pořád řeší – není okno jako okno
Možná už jste taky slyšeli: „Orchideje milují světlo, dejte je na okno.“ Jenže v praxi je to celé trochu složitější. Orchidej sice potřebuje světlo, ale přímé slunce, hlavně to polední, ji může docela rychle vypálit. V červnu v paneláku na Jižním Městě je to skoro jak v sauně — a lístky mají pak šanci dostat takové ty nevzhledné, žlutohnědé skvrny. Možná jsem jen já měl pech, ale kolegyně v práci si stěžovala na to samé.
Když světlo pomáhá, ale i škodí
V ideálním světě by orchidej nejraději bydlela za záclonou – světlo má ráda rozptýlené. Například parapet u západního okna, kde na ni slunce svítí až k večeru. Na severním okně přežije, ale moc květů asi čekat nemůžete. A v koupelně? Pokud tam není přirozené světlo, spíš uvadne – i když znám člověka, který to risknul a prý mu kvetla víc než v ložnici. i tak, asi bych tomu moc nevěřil…
Příznaky, že to orchideji nesvědčí
- Žluté nebo hnědé skvrny na listech (spáleniny – jasný signál, že je světla moc)
- Listy blednou nebo ztrácejí pevnost
- Květináč je horký na dotek (zkuste na chvíli přitisknout ruku po třetí hodině odpoledne…)
- Úplně se zastaví růst květů a nevidíte nové výhonky
To všechno poznáte během pár týdnů – někdy ale už je pozdě. V našem domě zmizela za jedno léto half orchidejí z oken, protože lidi prostě podcenili sílu slunce za trojsklem.
Co tedy se svou orchidejí reálně dělat?
Za mě – nejlepší je ji nedávat přímo na jihovýchodní nebo jižní okno. Pokud nemáte jinou možnost, zkuste bílou záclonu nebo roletu. Moje máma si vždycky dávala mezi okno a orchidej prázdnou PET lahev s vodou, a tvrdila, že odpar „ochladí vzduch“ u květiny. Funguje to? možná trošku, ale zázraky nečekejte.
Každopádně, hlavní pravidlo – když už květinu umístíte na okno, aspoň jednou týdně ji prohlédněte (i zespodu listů). A v létě klidně přesuňte dál od skla. V zimě naopak může využít i to slabé slunce, takže dávat pryč netřeba – no, každé roční období je vlastně jiné.
Když chcete, aby orchidej kvetla pořád
Podle zkušeností lidí z našeho zahradnického kroužku v Karlíně je nejlepší střídání: v létě co nejdál od okna, v zimě klidně blíž. Občas zapomenete zalít – nevadí. daleko větší škoda je, když zapomenete pohlídat přímé slunce. Výsledkem je totiž, že i „nezničitelný“ Phalaenopsis se může proměnit v smutný zbytek květiny.
Vlastně – těch pravidel a tipů je spousta, ale každý byt je trochu jiný. Třeba vy máte ty slavné pražské „dvoukřídlé“ okna a parapet ve stínu stromu, a vše dopadne úplně jinak. Vše chce zkoušet. Vždyť život s orchidejí je jedna velká improvizace.
Máte zkušenost? Podělte se!
Pokud jste narazili na nějaký nečekaný objev s orchidejemi na okně (nebo třeba úplně jinde), napište do komentářů nebo v našem bytovém chatu. Možná se tu ještě něco nového dozvíme. V bytových domech v Praze i Brně jsou prý tyhle tipy často životně důležité – a někdo z vás už možná dávno zná ten pravý recept…
V každém případě: sledujte změny, experimentujte – a orchidej vám to vrátí. No, možná.