na první pohled se to možná zdá zvláštní — vylít kávovou sedlinu pod jabloň? Ale ona vám to možná fakt vrátí. Nedávno jsme o tom debatovali v našem obecním chatu a i sousedka z vedlejší vesnice přiznala, že na její třešni je to poznat. Proč a jak to vlastně funguje? Pojďme to rozebrat bez klišé, prostě upřímně, jak s tím kdo zachází a co opravdu doporučit.
Proč kávová sedlina patří do zahrady — a nejen ke kompostu
Kávová sedlina je doslova malý poklad. Obsahuje dusík, draslík, fosfor a hlavně — spoustu organické hmoty. S tím se dá v české zahradě dělat skoro cokoliv. Víte třeba, že kávová sedlina lehce snižuje pH půdy? Takže pokud máte půdu spíš zásaditou (Praha-východ, Liberecko, nebo třeba Vysočina), stromy budou sedlinu milovat víc než sousedovo hnojivo z globusu.
Navíc sedlina může pomoct i s tím věčným problémem slimáků. Sousedka tvrdí, že po pár týdnech s posypanou sedlinou kolem jahod nenašla jediného. I když, možná to byla náhoda a slimáci zrovna dorostli do věku odchodu…
Jak kávovou sedlinu používat – žádná věda, ale pravidla tu jsou
- Ne příliš mokrou: Nejlepší je lehce zaschlá sedlina. Prášivá hromádka přímo ze sítka může začít plesnivět — a to fakt nechcete. Na minulý podzim jsem nechal mokrou sedlinu na záhoně a hned za týden se objevila plíseň.
- Nesmíchávat se smetanou nebo cukrem: Pokud pijete kávu s mlékem nebo cukrem, sedlina už není tak vhodná. Zbytky mléčných bílkovin a cukru rychle kvasí a lákají mravence nebo myši — soused říkal, že mu kámen pod jabloní rozebírala kolonie mravenců, asi na sladkém shoppingu.
- Rozházet tenkou vrstvu: Stačí poprášit kolem kmene, případně promíchat do vrchní vrstvy půdy. Není třeba vytvářet kávový mulč, jeden až dva šálky týdně pod každý strom bohatě postačí.
- Vyhýbat se období sucha: Kávová sedlina mírně zadržuje vodu, ale v totálním suchu může naopak povrch ztvrdnout. Voda pak hůř prosakuje a kořeny trpí.
K jakým stromům kávová sedlina nejvíc sedí
Osobně mám nejlepší zkušenost s jabloněmi a hrušněmi. Ty fakt na dusík reagují dobře. Švestky a višně už tak nadšené nejsou — možná to je typem půdy, těžko říct. Ale kamarádka z Plzně má sedlinu i pod meruňkami, a ty jí plodí ostošest (i když, popravdě, možná je to tím, že je každý druhý týden zalévá dýňovým nálevem, fakt nevím…).
Některé zdroje uvádí, že sedlina není moc vítaná u borůvek nebo rododendronů, ačkoliv bych čekal opak. Takže — zkuste opatrně, pozorujte reakci listů a podle toho přidávejte nebo uberte. Káva není lék na všechno, ale často dokáže víc, než si myslíme.
Malé rady z vlastní praxe (a od sousedů)
- Shromažďujte sedlinu bokem — v krabičce na balkoně nebo v lednici, ať nezačne smrdět. Pravidelně vysypte, jinak si přivoláte octomilky.
- Kromě stromů sedlina pomáhá i u rajčat a růží.
- Opatrně s množstvím: když přeženete, půda ztmavne a začne se dusit, kořeny to poznají docela rychle.
- Vyhněte se sedlině ze starých kávovarů s kovovými filtry — může obsahovat drobné špony a není úplně zdravá pro půdu (aspoň to píšou v zahrádkářském foru, sám jsem netestoval).
V čem je háček? (A proč to možná nebude pro každého)
Na rovinu — u některých stromů žádný velký rozdíl neuvidíte prvních pár měsíců, někdy ani rok. Efekt není vždy okamžitý, což může mást. Také platí, že sedlina z několika rodinných šálků týdně opravdu nenahradí komplexní výživu. Ale… v době, kdy se všechno zdražuje a biohnojivo stojí víc než benzín, není na škodu zkusit aspoň malý domácí experiment.
Navíc, pocit, že zbytky z vaší kuchyně dávají smysl pod stromem, ve kterém po létě visí jablka na štrúdl? K nezaplacení.
Závěr? Sedlinu nevyhazovat! Ale…
Vyzkoušejte, ideálně letos na jaře. pozorujte, jak vaše stromy reagují — příroda si často najde svou cestu i navzdory našim plánům. A pokud máte svůj trik nebo jste na něco přišli v komunitní zahradě, podělte se v komentářích. Každý tip se v českých podmínkách počítá, naše stromy (a peněženky) nám za to poděkují… nebo taky ne. V každém případě — sedlina už do koše nepoletí, v tom mám jasno.