Věděli jste, že průměrná česká domácnost má v kůlně minimálně pět nástrojů, které nikdy nepoužila? Možná právě teď vám na polici leží lesklé, ale nevyužité hrábě coby upomínka na loňské “velké plány”. Nedávno jsme to s kolegy řešili v práci — co vlastně doopravdy v zahradě potřebujeme a na čem se naopak krásně dá ušetřit. upřímně? Sám jsem se na tom párkrát spálil.
Zapomeňte na marketing: méně bývá víc
Marketéři by vám nejradši prodali sadu třiceti nářadí, ideálně samozavlažovací motyčku s GPS (ano, to existuje — kolega před rokem koupil, dnes slouží spíš jako vtip v našem chatu). Ale realita vypadá jinak. Za třináct let, co zahradničím u Berouna, jsem zjistil, že 80 % práce uděláte s pár základními věcmi. A výrazně ušetříte nervy i místo v garáži.
Co opravdu potřebujete (a proč)
- Rýč — klasika. Pokud je váš záhon tvrdší než chlebíček od babičky, bez něj nekopnete ani bramboru. Našel jsem si “starou škodovku” od značky Fiskars z bazaru — drží už roky.
- Motyka — nejlepší kamarád na plevel, kopání a hroudy. I levnější model z Hornbachu obstojí — hlavně ji nechte v suchu, jinak zrezne.
- Kvalitní nůžky — investujte, ať ruce nebolí. Pružina nerezaví, ostří řeže i po třech sezónách. Já používám FELCO — ano, nejsou levné, ale za mě jediné, které fakt přežily zimu na chalupě.
- Zalévací konev (10 l) — hadice je fajn, ale na hnojivo a přesné zalévání rajčat je konev beztak lepší. Loni jsem koupil značku Elkan — vcelku obyčejná, ale drží.
- Vějířové hrábě — na listí i srovnání čerstvého záhonu. Moje mamka říká, že “staré dřevěné jsou lepší než všechny EKO plasty.” A mamky se nepletou často, že jo?
Co nekupovat — vlastní pád do pasti “novinek”
Měsíce tři dozadu jsem v Lidlu pořídil zázračný multifunkční kultivátor. Čekal jsem revoluci, ale… leží v koutě. Upřímně, víc poslouží dobrá motyka.
Další oblíbený omyl — mini-ruční pilky a rozkládací lopatky. V katalogu vypadají skvěle, v praxi buď řežete hodinu, nebo zapomenete, kam jste je dali.
A co rozpočet?
Možná jste slyšeli, že “kvalitní nářadí musí být drahé.” Jasně, super profi náčiní stojí klidně polovinu výplaty. Ale pro většinu lidí bohatě postačí střední třída. Pozor na sady: často platíte jen za počet kusů. Kupte si to, co fakt chcete používat, zvlášť.
Můj tip z Berouna — sledujte bazary nebo Facebook Marketplace: každý druhý prodává (téměř) nové hrábě po dvou pokusech o zahradničení.
Něco na závěr…
Nakonec — žádný návod není dogma. Každá zahrada i ruce jsou jiné. Všechny ty seznamy a doporučení berte jak náčrt: přizpůsobte je svým návykům, prostoru a rozpočtu. možná vám bude sedět něco úplně jiného nežli sousedovi.
co vám nejvíc funguje na vaší zahradě? Nebojte se napsat dolů do komentářů — v našem chatu se pravidelně rodí nové nápady a docela by mě zajímalo, co “letí” právě u vás…