Možná vás to překvapí, ale obyčejná káva může konkurovat i těm nejlepším chemickým hnojivům. Nedávno jsem byl na návštěvě u sousedky a její růže zářily tak, že jsem se zastavil u plotu — prý za to může káva. Funguje to vážně, nebo je to jen další babská rada? To už nechám na vás, ale zkušeností mám čím dál víc.
Proč růže kávu milují?
Na začátku jsem taky pochyboval. Ale když jsem na jaře vysypal zbytky kávové sedliny pod keře, během pár týdnů jsem si všiml rozdílu. Růže začaly obrazovat živěji — a zdaleka jsem nebyl jediný, kdo to v našem paneláku zkoušel.
Kávová sedlina je bohatá na dusík, draslík a organickou hmotu, která pomáhá půdě držet vláhu. A navíc, hezky voní, no ne?
Jak na to? Praktický návod krok za krokem
Co jsem se naučil — moc to komplikovat netřeba. Stačí pár jednoduchých kroků:
- Kávovou sedlinu (ideálně čerstvou, ale nevadí ani starší) vysypte kolem růží, přímo na zem ke kořenům
- Stačí cca 1–2 polévkové lžíce na keř týdně, nepřehánějte to
- Pokud je půda už kyselá (třeba v některých částech Vysočiny), dávejte o trochu méně
- Občas můžete sedlinu zapravit do hlíny lehce motyčkou
Moje máma k tomu říká: „všechno s mírou — jinak to chřadne“.
Pozor: nedávejte celou hrubou vrstvu najednou, růže to nemají rády.
Nejen růže: Kde jinde můžete kávu využít
Káva pomáhá nejen růžím. Nedávno jsme v našem zahrádkářském chatu řešili, že sedlinu používáme i u hortenzií a rododendronů — hlavně ti, co mají rádi kyselejší půdu. Můj známý z Brna přísahá, že díky kávě mu jahody chutnají lépe, i když kdo ví…
Je ale fér zmínit, že ne všem rostlinám káva vyhovuje. Například rajčata ji prý nesnášejí, i když já to na svých nikdy netestoval. Možná mi to někdy vyjde…
Boj s mravenci a slimáky? Taky pomůže
Tohle je už skoro městská legenda, ale často se opakuje. Kávová sedlina údajně odpuzuje mravence i slimáky. Kamarádka z jižních Čech tvrdila, že stačilo rozsypat sedlinu kolem záhonku a dali pokoj. Osobně jsem to loni zkusil kolem salátu — mravenců bylo o poznání méně, slimáci se objevili až v červenci. Ale že by to fungovalo stoprocentně, říct nemůžu. možná jsem měl prostě štěstí…
Pár varování a nejčastější chyby
- Přehnané množství kávové sedliny půdu překyselí, růže to „pocítí“ na listech – začnou žloutnout
- Nikdy nepoužívejte kávu s příchutí nebo zbytky cukru — láká to hmyz
- Nekombinujte s chemickým hnojivem současně – buď jedno, nebo druhé
A hlavně – nedávejte mokrou sedlinu na hromadu, bude plesnivět.
Co na to říkají ostatní?
Vím, že tahle metoda rozděluje zahrádkáře na dva tábory. Někdo říká, že lepší je investovat do značkových hnojiv (třeba ten známý přípravek z Hornbachu), jiní nedají na kávu dopustit. V našem okolí už to stejně půlka lidí tajně zkouší – když káva neublíží, aspoň ušetříte za odvoz bioodpadu…
Závěrem: Vyzkoušejte to a uvidíte sami
Mě osobně baví, že se díky kávě cítím ekologičtěji a růže mi za to (většinou) kvetou o něco lépe. Jestli máte vlastní zkušenost, napište do komentářů – v našem malém česko-moravském „kávovém experimentu“ je každá rada dobrá. No, a pokud růže přežijí bez drahé chemie, proč to nezkusit… Aspoň na zkoušku.