Možná jste si mysleli, že na zahradě už vás nic nepřekvapí. jenže zkuste zasadit okurky vedle rajčat a uvidíte — sousedská dramata nejsou jen v paneláku. Nedávno mi psala kamarádka z Brna, že jí okurka uschla přímo vedle bujné rajčatové džungle. A v našem komunitním zahradním chatu na Facebooku tohle téma řešíme skoro každé jaro.
Proč lidé sázejí okurky s rajčaty?
V Česku je běžné, že se na malém záhonku střídá pět různých plodin. Okurky i rajčata potřebují slunce, teplo a hodně vody. Vypadá to logicky — snadná údržba, stejný cyklus zalévání a podle lokalního zahrádkářského instinktu “když rostou společně, budou spolupomáhat”. Ale realita? No, je to složitější…
Co říká věda a co staré babiččiny rady?
- Oficiálně: Okurky i rajčata patří do jiné botanické rodiny. Okurka je tykvovitá, rajče lilkovité. K sobě si konkurují hlavně o vodu a vzdušnou vlhkost.
- Podle mých zkušeností: Když jsem zasadil rajčata těsně vedle okurek (těch klasických, Hadovek od Semo), všiml jsem si, že okurky žloutly dřív. možná jde i o halucinaci — v našem rohu zahrady ale nevydržely dál než měsíc a půl.
- Rada mojí mámy z Kladna: “Rajče strouhá na listy, okurka se dusí.” Těžko říct, jestli biologie souhlasí, ale v našem rodinném záhonku to platilo.
Konkurenční boj: Vlhkost, plísně a další trable
Okurky milují vlhko a teplo, rajčata sice taky, ale potřebují víc vzduchu kolem listů. Pokud rostou spolu, zvyšuje se vlhkost mezi rostlinami — a to je ráj pro plíseň. Asi před třemi lety mi takhle úplně odešly dvě sazenice okurek. V našem chatu někdo psal, že mu rajče okurky „ohnulo“, prý listovou masou přerostlo až k sousedovic plotu.
Tohle nejsou jen povídačky: mají to potvrzené i v zahradnických publikacích – třeba Plíseň bramborová nebo plíseň na okurkách se šíří rychleji, když jsou blízko. a kdo zažil tu typicky českou kombinaci deštivého června a přerostlých rajčat, ví, o čem mluvím…
Co dělat, když máte malý záhon?
Zdaleka ne každý má na zahradě místa nazbyt. Pokud chcete risknout sousedení těchto dvou plodin, tady pár tipů — ale není jisté, že budou fungovat všude:
- Nepěstujte okurky a rajčata ve stejném skleníku — zvlášť pokud nemáte extra dobré větrání.
- Mezi řádky sázejte nižší bylinky (bazalka, kopr), které pomáhají zvyšovat cirkulaci vzduchu.
- Střídejte polohy: tento rok zkuste rajčata v rohu, okurky na slunci v protější části.
- Používejte mulč z kvalitního českého sena — soused tvrdí, že mu to zlepšilo mikroklima kolem okurek.
A co říká praxe?
Osobně už okurky a rajčata dohromady nesázím. Možná jsem příliš ovlivněn legendami z vesnických trhů, kde babičky přísahají na “každé jedno do vlastního pytle”. Ale letos prý soused z chalupy na Vysočině zkusí okurky a rajčata v rozích té samé fóliovníkové lavice. asi je to loterie — třeba to letos klapne a za dva měsíce v chatu přistane vítězné foto dvojité úrody… nebo taky ne.
Na závěr: Zahradničení je hlavně o pokusech
Když si představím, kolik podivných kombinací už jsme v komunitní zahradě viděli — někdy to dopadne překvapivě dobře. Vyzkoušejte to podle svých možností a pozorujte, co se stane. Pokud už máte zkušenost, napište mi do komentářů, jestli vám tahle sousedská kombinace fungovala. v našem chatu se to stejně za týden zase rozebírá znovu…