Důchodci objevili ideální pokojové rostliny: nevyžadují téměř žádnou péči

Důchodci v Česku našli osvědčené pokojové rostliny, které vydrží týdny bez péče. Podívejte se na seznam, tipy a zkušenosti z českých domácností.

Znáte to – na chvíli zapomenete zalít kytku a ráno vás doma vítá povadlý smutek v květináči. I já si pamatuji, jak jsem kdysi odjel na víkend a vrátil se k bídně vypadající zamiokulkasu. Ale teď mi v paneláku roste celá džungle, která skoro vůbec nepotřebuje moji pozornost. Nepřeháním – v našem seniorském klubu z Nuslí se už tyhle rostliny staly doslova hitem. Některé jsou skoro nezničitelné.

Proč jsou nenáročné rostliny novým trendem mezi seniory?

Moje teta Eliška říkává, že: „Po šedesátce není tolik prostoru na zbytečné starosti.“ A má pravdu. Většina důchodců dnes nechce trávit čas zaléváním nebo přesazováním květin. Chceme něco, co ozdobí byt, pročistí vzduch, ale nevyžaduje každodenní péči. V posledních měsících na to v našem domě přišlo snad už patnáct sousedek.

Seznam rostlin, které zvládne i chronický zapomnětlivec

  • Zamioculcas (zelenec): Vydrží týdny bez vody a snese skoro každé světlo. Dokonce i s nadávkami mé babičky, že „to bude určitě brzo plevel“.
  • Tchýnin jazyk (Sansevieria): Ideální k oknu, přežije i suchý vzduch ústředního topení. Můj soused Mirek tvrdí, že mu roste, i když ji někdy tři týdny ignoruje.
  • Potos (Šplhavník): Dekorativní převislá liána, co dobře čistí vzduch. Má ráda polostín a stačí ji zalít jednou za týden – někdy ani to ne…
  • Kaktusy a sukulenty: Přežijí, i když na ně zapomenete měsíc. Jen si dejte pozor při přesazování – píchají víc než špendlík v galanterii.
  • Aloa vera: Nejen nenáročná, ale i užitečná. Gel z listů je fajn na popáleniny – ověřeno na vlastní kůži při pečení koláčů.

indoor plants in senior home Czech

Tipy, jak si usnadnit život s pokojovkami

  • Zalévejte méně často – většina těchto rostlin spíš snese suchou půdu než přelití.
  • Nepřesazujte často – můj soused doporučuje přesazovat nejvýš jednou za dva roky.
  • Klidně postavte kytky dál od okna, hlavně v paneláku se jim často vede lépe v polostínu.
  • Zapomeňte na drahá hnojiva – obyčejná voda z kohoutku obvykle stačí.

Skutečné zkušenosti z Prahy i menších měst

Nedávno jsme v našem Facebookovém chatu řešili, které květiny přežily víkendové výlety a kdo má doma „zejtra už nepoznatelný květináč“. U nás v Holešovicích všichni doporučují tchýnin jazyk, kamarádka z Plzně zase nedá dopustit na zamiokulkas.

Mimochodem, v některých pražských domovech seniorů teď dokonce soutěží, komu přežije kaktus nejdéle bez zálivky. není to věda – spíš trochu štěstí a hodně shovívavosti k vlastním chybám.

happy senior woman with houseplants Czech

Proč mít doma kousek zeleně i bez práce?

Pokojové rostliny zlepšují náladu, pohlcují prach i toxiny. A když vás přepadne únava, je příjemné vědět, že „vaše kytky“ to s vámi zvládnou. Není to sice záruka dlouhověkosti, ale na pohodu doma to má nečekaně velký vliv.

Vlastně si myslím, že to je ten drobný luxus, který si můžete dovolit i v malém bytě na Letné nebo v paneláku v Mostě.

Váš tip na závěr?

Jestli máte ještě nějakého „železného“ zeleného parťáka, podělte se v komentářích! Třeba někdo objeví další ideální pokojovku pro nás všechny, kdo občas zapomenou… zalít.