Expert varuje: tahle oblíbená rostlina může v ložnici škodit

Populární fíkus v ložnici může způsobit alergii či horší spánek. Co říkají experti a jak vybrat bezpečné rostliny? Praktické rady i osobní zkušenosti.

Asi jste si všimli: poslední roky Češi doslova zbláznili do pokojových rostlin. V ložnicích dnes běžně bují monstery, sanseverie i fíkusy. Ale co když právě vaše oblíbená zelená parťačka není do ložnice tím nejlepším nápadem? Nedávno jsem na to narazil v jednom zapadlém fóru — a začal pátrat.

Nechci nikoho strašit, ale podle některých odborníků může jedna z nejčastějších pokojových rostlin ve spánkových zónách způsobovat víc škody než užitku. Pojďme se na to podívat prakticky — i s pár příběhy ze života.

Potíže, o kterých se nemluví: proč (ne)vzdávat zelené v ložnici?

Nejčastěji se řeší otázka „kyslík versus oxid uhličitý“. Určitě jste už slyšeli, že rostliny přes den vydávají kyslík, ale v noci naopak dýchají — tedy „kradou“ kyslík a vypouštějí CO2. Pravda je, že reálný úbytek kyslíku poznáte těžko, pokud v ložnici nemáte menší botanickou zahradu. Nicméně některé oblíbené druhy mohou v noci uvolňovat látky, které vám podle expertů mohou rozhodit spánek.

Mám na mysli hlavně fikusy (Ficus benjamina) — ty jsou snad ve třetině českých domácností. Nedávno u nás v práci kolega vyprávěl, že měl měsíce podivné dusno v ložnici, často kašlal a ráno byl jak po tahu (i když dávno nepije). Po konzultaci s alergologem: vina padla právě na fíkus! Tato rostlina totiž uvolňuje do vzduchu tzv. latexové částečky, které citlivějším lidem způsobují podráždění nebo alergii.

ficus benjamina bedroom allergy

Jak poznat, že vám květina škodí?

  • často se probouzíte s ucpaným nosem nebo suchým kašlem
  • ložnice působí „těžce“, dusno, i když větráte
  • zhoršená kvalita spánku, pocit únavy po ránu
  • objevují se ekzémy či svědivá vyrážka (většinou v blízkosti ložnice s rostlinou)

Většinou vás ani nenapadne dávat tyhle obtíže do souvislosti s květinami. Můj soused třeba roky bojoval s chronickým zánětem spojivek — až mu někdo v hospodě poradil, ať se zbaví velkého fíkusu z ložnice. No a fakt, zlepšení přišlo do pár dní! I když možná to byla náhoda… těžko říct.

Expert radí: které rostliny do ložnice raději ne

Na základě doporučení Českého spolku alergologů byste se měli v ložnici vyhnout právě fikusům, oleandrům a také silně aromatickým druhům (jasmín, gardénie). Ty totiž často uvolňují silice dráždící sliznice. Ve sdíleném chatu naší školy koluje historka, jak si jedna paní omylem „vypěstovala“ migrény — stačilo přesunout vonný jasmín do obýváku a bylo po problému.

/pozn.: Moje máma mi vždycky říkala: Do ložnice maximálně aloe vera nebo sansevierii — a ještě v rozumném množství! No, teď začínám chápat, proč./

bedroom houseplants health risk ficus

Co dělat, když už se bez zeleně v ložnici neobejdete?

  • Vyberte méně rizikové druhy: například aloe vera, tchynin jazyk (sansevieria), levandule (při snášenlivosti)
  • Nepřehánějte množství — dvě tři menší rostliny úplně stačí
  • Pravidelně větrejte, otírejte listy a sledujte svůj zdravotní stav
  • Při podezření na alergii neváhejte rostlinu dočasně odstranit

Vlastně nejlepší rada zní: důvěřujte vlastnímu tělu. Pokud najednou nemůžete v ložnici spát nebo jste pořád zahlenění — zvažte i tuto „zelenou stopu“.

Věděli jste to? O rostlinách v ložnici se pořád vedou spory

Možná se teď ptáte: proč je tedy fíkus v IKEA vždycky vystavený jako ideál zdravého bydlení? Inu, názory odborníků se trochu liší. Někdo tvrdí, že „pár fíkusů neublíží“, jiní upozorňují na skryté zdravotní rizika. Vše je o citlivosti člověka a míře „zazelenění“. V každém případě — zdravý spánek je důležitější než módní interiér. Vlastně… v tomhle se asi shodneme.

Přehodnoťte výběr svých „zelených spolubydlících“. máte zkušenost s alergií na pokojovky? napište mi do komentářů, jak to řešíte u vás, nebo tip na bezpečnou rostlinu. Sdílejte, pokud si myslíte, že to někdo z vašich kamarádů potřebuje slyšet. Vždyť sousedský tip někdy zachrání noc!