Expert varuje: toto oblíbené hnojivo může vaše květiny nenávratně poškodit

Používáte populární hnojivo? Experti varují: špatný výběr může nevratně poškodit vaše květiny. Jak se toho vyvarovat? Praktické rady a zkušenosti!

Na jaře každého z nás chytne zahradnické nadšení. Sbíráme tipy v kavárně na rohu, v diskusních skupinách i při nákupu substrátu v Hornbachu. Ale slyšeli jste už, že to nejprodávanější hnojivo v Česku může vašim kytkám ublížit tak, že už se nevzpamatují? Možná to zní jako přehnaná panika, ale pár měsíců zpět – zrovna když jsem přesazoval tu zatracenou monstera – mi volala máma, že jí na balkoně hynou muškáty. Pointa? Použila „osvědčenou“ výživu z reklamy…

damaged houseplants fertilizer overfertilization

Čím to je? Populární neznamená bezpečné

V Česku frčí hnojiva ve stylu „vše-v-jednom“. V televizi běží ty reklamy na značku S***VIT (nebudu psát jméno, ale obal zná fakt každý). Můj kolega na trhu tvrdí, že „když dáš víc, poroste líp“. No, úplně to tak nefunguje. Právě univerzální hnojiva často obsahují vyšší koncentrace solí a dusíkatých látek. Výsledek? Kořenový šok, popálené listy, někdy i smrt celé rostliny – obzvlášť v truhlících nebo u mladých sazenic.

Jak poznat, že hnojivo škodí (a není už pozdě)?

  • Listy hnědnou od špiček – obzvlášť okrasné
  • Na povrchu substrátu bílý či žlutý povlak – solný krystal
  • Květiny vadnou i přes pravidelnou zálivku
  • Kořeny tmavnou, hnijí, někdy až „tečou“

na minulém srazu naší zahrádkářské party v Nuslích polovina lidí řešila přesně tohle. někomu se to děje skoro každý rok, ale asi doufáme, že tentokrát to dopadne jinak…

tips to save overfertilized flowers czech home

Prevence: Jak nepřijít o svoje pokojovky (a hlavně nervy)

Osobní zkušenost – méně je fakt víc. Pokud hnojivo neznáte, začínejte třetinovou dávkou oproti instrukci na obalu. Pamatujte, že výrobci mají zájem hlavně na tom, abyste kupovali znovu. Zkuste hnojení rozdělit – například mikroživiny zvlášť a dusík taky bokem (něco takového prodávají i firmy jako Forestina nebo Agro CS).

A ano, biopřípravky můžou být fajn, ale zase – i kopřivová jícha může popálit. Ve finále pomůže i čistá dešťová voda a pravidelné přesazování. Kamarádka z Brna mi nedávno říkala, že půlka jejího úspěchu je v tom, že pořád jen „ředí“ a sleduje, co kytky chtějí. No, něco na tom bude.

Co dělat, když už přeženete dávku?

  1. Propláchněte květináč vodou (aspoň litr protáhněte skrz substrát).
  2. Odstraňte viditelné krystaly ze zeminy a části suchých listů.
  3. Dočasně přestaňte hnojit a nechte rostlinu „odpočinout“ alespoň měsíc.
  4. Pokud rostlina nezabírá, přesadit do čerstvého substrátu.

Někomu funguje i menší dávka aktivního uhlí navrch do květináče — slyšel jsem to v jednom facebookovém fóru, nezkoušel jsem, ale nevylučuju, že to může zahránit situaci. V zahradnictví mi řekli, že hlavní je dát tomu čas – což je těžké, když vám opadávají listy a vám dochází trpělivost.

Závěr: Ne slepě, ale s rozumem – ať už jste ve Svitavách nebo v Praze

Závěrem — žádné zázračné lahvičky ani známé značky neudělají vaši zahradu krásnější přes noc. Pokud nějaké hnojivo u vás funguje, super, ale nenechte se zlákat větším množstvím. Ověřujte, čtěte recenze, klidně se ptejte sousedů — každý balkon je trošku jiný.

Zkuste mrknout, čím hnojí lidi ve vašem okolí (ve skupinách na FB bývají pěkné tipy), podělte se o vaše zkušenosti v komentářích. Až budete příště sahat po „spolehlivé lahvičce“, vzpomeňte si na tyhle řádky – třeba vám zachrání alespoň jednu orchidej… v podstatě – opatrně a hlavně s citem. Však vy víte.