Možná ji právě teď máte na parapetu. Vypadá nenápadně, roste prakticky sama – a přesto skrývá nebezpečí, které většina lidí v Česku podceňuje. Přitom stačí jediný špatný krok a důsledky mohou být fatální. Víte, o kterou rostlinu jde?
Dieffenbachia: královna bytů s temnou stránkou
Dieffenbachia. Už ten název zní trochu exoticky. U nás ji má doma každý druhý – na chodbě v paneláku, v kanceláři, často i v dětském pokoji. Roste jak splašená, stačí dát jí vodu každý týden– a většinou jí nic extra nevadí. Nedávno jsme o tom vedli debatu v našem pracovním chatu, když kolegyně přinesla malou sazeničku z domova. Jenže málokdo tuší, že tahle zelená ozdoba není tak nevinná, jak vypadá.
Co na Dieffenbachii říkají odborníci?
Podle botanika Pavla Novotného, kterého jsem minulý týden slyšel na ČT1, obsahuje list i stonek oxalát vápenatý – jde o krystaly, které při kontaktu s ústy nebo kůží způsobují pálení, otoky a v horším případě i dušení. Zejména malé děti nebo domácí mazlíčci jsou v ohrožení. V našem domě na Žižkově řešila sousedka právě problém s tím, že jí kočka okusovala diesku — prý jí nakonec musela vyhodit, protože měla obavy o zdraví sviště i číči.
Projevy otravy: poznáte je včas?
Co se může stát, pokud se dieffenbachie „ochutná“? Prvních pár minut nic moc – možná lehké pálení v ústech, které rychle přejde do silného otoku jazyka a hrdla. Děti bývají nejzranitelnější, protože malé množství šťávy stačí k problémům s dechem. pejsek mojí známé měl afty skoro měsíc a veterinář si s tím nevěděl rady. A i když jsem skeptický k hysterii kolem pokojových rostlin, zrovna tohle není úplná sranda…
Tipy, jak ochránit domácnost – nejen pro rodiče
- Postavte Dieffenbachii mimo dosah dětí a zvířat. Nejlepší je horní police nebo závěsné květináče – doma v Holešovicích to tak dělají skoro všichni.
- Po stříhání nebo přesazování si vždy pečlivě umyjte ruce. I malé množství mízy může podráždit kůži.
- Pokud dítě nebo zvíře část rostliny spolkne, ihned vyhledejte lékaře (nebo vet), vezměte s sebou list na ukázku.
- Přemýšlejte, zda chcete mít Dieffenbachii doma, pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky – není hanba přiznat, že bezpečí je přednější než design.
Jsou i další “neviditelné” jedy doma?
Dieffenbachia zdaleka není jediná. Otrávený fíkus, krásná tchynin jazyk, nebo oblíbený filodendron – v kuchyni mojí mámy byste těch „potenciálních nebezpečí“ našli deset. Pravda, ne všichni reagují stejně – možná jsem prostě měl vždycky štěstí. Ale jak se říká: proč riskovat? Navíc, možností pro bezpečné a zároveň efektní kytky je plno. Zkuste třeba pilea nebo břečťan – vypadají pěkně a jejich šťáva vám neudělá paseku.
Co dělat, když už se něco stane?
Hlavně klid. vypláchněte ústa vodou, nepijte nic kyselého ani mléko, a kontaktujte toxikologickou linku (224 919 293 — mám uložené v mobilu už roky). Lékař rozhodne, co dál. A pokud máte pocit, že škodlivé kytky jsou všude, zkuste se zamyslet – možná máte možnost “přesadit” je někam jinam, kde nebudou vadit nikomu…
V každém případě: podívejte se po bytě, co vám vlastně roste před očima. Trocha prevence neuškodí – u rostlin rozhodně platí, že ne všechno zelené je neškodné.
Vaše zkušenosti?
Máte doma Dieffenbachii nebo jinou riskantní rostlinu? napište mi do komentářů, jestli se vám už něco přihodilo, nebo jak to řešíte. No – v našem baráku se diskuze rozjela víc, než jsem čekal… v každém případě: opatrnosti není nikdy dost.