Expertka varuje: tyhle oblíbené rostliny mohou zabít vaše domácí mazlíčky

Pozor na lilie, aloe i filodendron. Veterinářka varuje: Těchto 7 rostlin může uškodit kočkám i psům. Co dělat, když náhodou „ochutnají“?

Věděli jste, že vaše oblíbené pokojovky nebo zahradní květiny mohou být pro kočky a psy nebezpečnější, než se zdá? Na českých parapetech i v parcích rostou dekorace, které byste u veterináře rozhodně nechtěli řešit. Jaké to jsou – a co vám v praxi může ušetřit trable?

Na tohle téma jsme narazili minulý týden v kavárně, když kolegyně řešila, proč její kocour najednou zvrací. Možná se taky budete divit, jak banální chyba domácnost klidně obrátí naruby. Pojďme si říct, které rostliny jsou v Česku nejrizikovější a jak zareagovat, když mazlíček něco ochutná.

1. Lilie – krásné, ale zákeřné

Pro kočky je lilie (všech druhů) jedovatá extrémně. Stačí dva okvětní lístky a ledviny už nemusí nikdy správně fungovat. Psi jsou většinou odolnější, ale i jim může hrozit podráždění žaludku. V našem chatu jsme na tohle téma debatovali často – skoro každý zná někoho, kdo o kočku kvůli lilii přišel. v květinářstvích je to pořád hit. Proto: pokud máte kočku, lilie domů nepatří.

cat near lilies at home danger

2. Tchýnin jazyk (Sansevieria)

Možná máte tuhle rostlinu na parapetu od doby, co jste se stěhovali – prý nesmrtelná a nenáročná. Ale jestli ji okusí váš pes, může přijít průjem, slinění nebo zvracení. Kočičí žaludek na tom často není lépe. není to dramatická otrava, ale řešit to o víkendu, když žádný vet nebere telefony, fakt nechcete. Nedávno mi sousedka psala, jak volala pohotovost kvůli „obyčejné“ sansevierii.

3. Tis (Taxus) – smrtelný v zahradě i v lese

Pokud máte chalupu nebo zahradu v okolí lesa, tis je jeden z vůbec nejjedovatějších keřů v Česku. Ne že byste ho sázel pro parádu na dvorek, ale bobule i větvičky mohou lákat psy, zvlášť když se nudí. Malé množství může znamenat srdeční selhání během hodin – a to už žádní domácí veterináři nezachrání. Tohle je čistý zákaz: tisu se s mazlíčky vyhnout obloukem.

4. Aloe vera – ne každému prospívá

My lidé si ji mažeme na spáleniny nebo ji dáváme do smoothie. U koček nebo menších psů však může vést k průjmu, křečím a slabosti. Mimochodem, minulý měsíc někdo v komunitní skupině v Holešovicích řešil, proč má jeho pes neustálý průjem – ano, hádáte správně, ukousnul kus aloe.

pet eating aloe vera plant danger

5. Filodendron a Monstera

Teď hrozný trend na Instagramu: všude monstery a filodendrony. Jde to sice krásně k betonovým stěnám, ale žvýkání listů způsobí u psa i kočky podráždění tlamy, otok a bolesti břicha. Většina mazlíčků se dál nedostane, protože hned instinktivně přestane, ale – možná to nepotřebujete testovat na vlastní domácnosti.

6. Vánoční hvězda (Poinsettia)

Každý rok kolem Vánoc, stejné téma na veterině. U nás doma to řeším preventivně: hvězdu kupujeme jen umělou. Skutečné listy Poinsettie jsou u mazlíčků slabě jedovaté, způsobí podráždění sliznic, slinění – občas zvracení. Je to sice menší problém než lilie, ale víte, jak děti nebo koťata všechno zkoumají…

7. Azalka a rododendron

Tuhle krásu často mají vaše babičky na balkoně nebo na chatě v Jizerkách. Bohužel malé množství může spustit selhání srdce, hlavně u menších plemen. Nikdo nechce, aby víkendová návštěva skončila přejezdem na pohotovost.

Co dělat, když pes nebo kočka sežere „zakázanou“ rostlinu?

  • Nepropadejte panice – někdy přijmou jen miniaturní množství
  • Když víte, kolik a co přesně snědli, okamžitě volejte veterináře – v Praze nonstop funguje i Vetcentrum na Praze 10
  • Nikdy nenuťte zvíře ke zvracení sami – může to být horší
  • Schovejte listy nebo zbytky rostliny, pomůže to při určování otravy

Možná to zní přehnaně – ale ono stačí chvilka nepozornosti. v našem domě jsme už čtyřikrát řešili stejnou „náhodu“, naposledy zjara. Není špatný nápad projít si seznam rostlin podle České veterinární komory, každá domácnost je trošku jiná.

Jaké rostliny jsou pro domácí mazlíčky úplně bezpečné?

Bezpečných možností je celá řada: africká fialka, některé druhy palem, maranta, chamedorea nebo třeba peperomie. No a pokud si nejste jistí, prostě sáhněte po umělých květinách – dneska už vypadají docela uvěřitelně. i když… možná mi chybí ten pravý „příroda doma“ vibe.

Máte zkušenost s domácí otravou květinou? Dejte vědět do komentářů – rád bych věděl, jaké „rostlinné problémy“ jste doma řešili nebo co podle vás funguje na prevenci. Třeba vznikne pár tipů, které zachrání pár psích nebo kočičích životů navíc… No, vy víte.