Minulý týden jsem si v chatě mezi malinovými keři všiml drobných černých teček — mšice, starý známý nepřítel zahrádkářů v Česku, zase úřadují. Možná to máte doma podobně: sotva začne něco růst, hned na to někdo leze. Ve facebookových zahradnických skupinách se řešilo totéž… A když slyšíte sousedy u plotu nadávat na “zasrané mšice”, je jasné, že problém je aktuální.
Co dělat, aby vám letos nezůstaly po malinách jen holé větve? Mám pár ověřených (a pár možná pochybných) tipů, které jsme v rodině zkoušeli a někteří známí taky. Chcete plné misky sladkých malin a ne jen zoufale šťourat klacíkem do listů?
Jak mšice napadají maliny — a proč to není malichernost
Mšice (Aphidoidea) milují šťavnaté rostliny. Na malinách najdete hlavně světlé i tmavší kolonie, nejčastěji na spodní straně listů a zelených výhoncích. Škodí tak, že vysávají mízu, listy se deformují, žloutnou… a pak přijde to hlavní – maliny nedozrají, jsou suché nebo se nevyvinou vůbec. Tohle není žádné “no to přežijeme”, mšice prostě dovedou úrodu zničit během pár týdnů.
Domácí triky z českých zahrádek
Můj děda je typický Moravák: nikdy nekupuje nic, co smrdí chemií, všechno tahá ze spíže. A kupodivu některé jeho metody fakt fungují.
- Mýdlová voda – Směs vody a pár kapek jemného (nejlépe draselného) mýdla, nastříkat postřikovačem. Funguje rychle, ale listy nestříkat na prudkém slunci.
- Tabákový výluh – Někomu se to zdá zastaralé, ale směs starých cigaret (ne z filtru!) v horké vodě odradí část breberek. Pozor na možné poškození mladých výhonů.
- Kopřivový postřik – Na louce za vesnicí nasbírat kopřivy, zalít vodou, nechat kvasit dva až tři dny, trochu to páchne… ale na mšice to některým pomáhá. Osobně jsem měl s kopřivami lepší úrodu než bez nich, ale těžko říct, jestli to byla náhoda.
- Studená sprcha – Když je hodně mšic a málo času, rychle je ostříkejte proudem vody. Spadnou na zem – většina už se nevrátí.
Jasně, není to vždy stoprocentní. Soused Petr říká, že “mýdlová voda je placebo”, zatímco jeho máma na ni přísahá. v našem případě každý rok funguvalo něco jiného. Příroda si prostě dělá, co chce.
Přírodní predátoři: nezapomeňte na berušky
Málokdo na to myslí, ale když v zahradě necháte trochu “bordelu” – třeba starou hromádku listí, pár neposekaných koutů – přitáhnete dravé berušky a zlatoočky. Ty jsou schopné mšice sežrat dočista.
- Beruška (slunéčko sedmitečné) za den sní i 50 mšic — více než kdejaký chemický postřik.
- Zlatoočka běžně přiletí k večeru, když se k rostlinám nechodí moc lidi, takže zkuste nespěchat s večerním zaléváním.
Minulý rok si kamarádka dokonce objednala v eshopu “živé larvy berušek” a vypustila je mezi rybízy… nevím, jestli bych to doma protlačil, ale prý to pomohlo.
Kdy už nastoupit s chemií?
Přírodní metody nefungují vždy, hlavně když přijdete pozdě. V hobbymarketech (Bauhaus, Hornbach…) najdete spoustu postřiků na bázi pyrethroidů. Důležité je vybírat přípravek vhodný pro jedlé rostliny a přesně číst návod – moje máma vždy varuje, že postříkat maliny týden před sklizní je prostě hazard.
Jen bych doporučil: používat chemii opravdu jako poslední možnost. Jednak se to pozná na chuti, druhak vám pak utečou i užitečné brouky, co by jinak mšice zlikvidovali za vás.
Prevence: co dělat, než se mšice objeví
- Pravidelně kontrolujte spodní strany mladých listů (třeba při ranní kávě venku – funguje na nervy i úrodu).
- Často provzdušněte keře – zastřihnout, přeplevelit, vyvázat větve, ať rostlina dýchá.
- Zkuste vysadit do blízkosti malin aromatické bylinky: máta, levandule, nebo třeba česnek. Některé typy mšic to prý odradí.
V posledním čísle časopisu “Zahrádkář” psali, že pomáhá i střídání stanovišť, aby mšice nemohly každý rok na stejné místo. No, nemám to ověřené, ale možná na tom něco bude…
Malinová úroda bez mšic? Je to reálné?
Upřímně – nikdy jsem nezažil rok s nulovou mšicí. Ale jde to zvládnout tak, že vám maliny zůstanou. Zkusil bych kombinaci těchto postupů a hlavně pravidelnou kontrolu. Prý pomáhá poprosit děti, ať hledají “černé puntíky” – máme to v rodině jako malý letní rituál. Všichni pak mají větší motivaci sníst maliny hned z keře (a nevšímají si, když nějaká mšice utekla přežít…).
V každé vesnici najdete zahrádkáře, co bude tvrdit, že zná “osvědčený trik”. Ve skutečnosti platí hlavně jedno – dát malinám chvíli pozornosti každý týden. Pokud máte vlastní fígl, podělte se dole v komentářích. Možná to zachrání úrodu sousedovi!