Pila jsem kávu skoro každé ráno, než jsem zjistila, že většina lógru končí zbytečně v koši. Nedávno jsme to probírali se sousedem — tvrdil, že lógr je doslova (no dobře, téměř doslova) zázračný pro zahradu. A já pořád přemýšlím: proč tolik lidí v Česku pořád ještě hází kávový odpad do popelnice, když se chová skoro jako tajné hnojivo?
I když někdo může pochybovat, jestli kávová sedlina opravdu funguje, poslední zkušenosti ve vlastní zahrádce mě docela překvapily. Možná to nebude pro každého, ale minimálně pro pár kytek to byl malý zázrak. jak vlastně využít lógr a přestat vyhazovat potenciální poklad?
Proč kávový lógr? Věda, praxe a trocha improvizace
Fakta: Kávový lógr obsahuje dusík, draslík a fosfor — přesně to, co tráva, rajčata i růže milují. Navíc přidává do půdy organickou hmotu, a to je vždy plus. Ale hlavní je jeho strukturální přínos: půda se od něj prostě tváří nadšeněji, možná proto, že se nelepí do hroud a zlepšuje zadržování vody.
Někteří zahrádkáři v našem facebookovém chatu se sice bojí kofeinu, ale údajně většina z něj už vylouhovala do vaší ranní kávy — takže nebojte, vaše mrkev nebude hyperaktivní.
Jak správně použít kávy lógr v zahradě?
- Přímé zapravení do půdy: Zamíchat půl šálku suchého lógru kolem kořenů rajčat nebo hrášku. Vypadá to divně, ale funguje — i když někomu může přijít zvláštní, že to dost voní.
- Kompóst: Lógr je super „zelený“ materiál, hlavně když přidáte dost „hnědého“ — listí, dřevěné štěpky, slámu. Já to mixuju tak napůl od oka — v podstatě jak kdy.
- Ochrana před slimáky: Nechci slibovat zázraky, ale pár lidí říká, že kruh lógru kolem salátu odradí slimáky. I když… nevíme, jestli to jen odkládá nevyhnutelné.
Co byste neměli dělat?
- Nikdy nesypte celý mokrý lógr přímo na povrch — může plesnivět. Vždy nejdřív usušte nebo lehce promíchejte do hlíny.
- Opatrně s množstvím: přepálením půdy kávou půda ztrácí balanc — zvlášť v květináčích. Pár polévkových lžic na keřík stačí.
- Nedávejte lógr k rostlinám, co mají rády alkalickou půdu (třeba levandule nebo pelargonie) — budou trucovat, možná i vadnout.
Prakticky z kuchyně přímo na záhonek
když se ráno v kuchyni hromadí lógr, prostě ho nechám přes den usušit na talířku. V sezóně (duben až září) vozím suchý lógr přímo na zahradu, popravdě už je to rituál. Máma vždycky říkala, že nic se nemá vyhazovat — v tomhle měla pravdu.
jen pozor: některé domácí filtry z chemií raději přeskočte a použijte jen čistý papírový nebo kovový — zbytečné riskovat.
Takže… zkusit to?
Možná vám taky poroste bazalka výrazněji, nebo naopak nic moc — zkušeností je spousta a univerzální rada neexistuje. Ale alespoň otestovat, co lógr zvládne na vašem dvorku, je jeden z těch experimentů, který skoro nic nestojí.
Pokud už jste něco podobného zkoušeli, napište do komentářů, co vám v Čechách opravdu pomohlo. A jestli znáte nějaký extra hack s kávovou sedlinou — klidně sdílejte. Všichni tu sázíme podle počasí, nálady a toho, co právě zbylo v kuchyni… Vlastně by mě zajímalo, jestli někdo z vás zažil zázrak díky obyčejnému lógru. Vlastně — kdo ví.