Na první pohled pokojová královna, na druhý – nečekaná hrozba. Máte doma monsteru? Nejsem si úplně jistý, jestli znáte všechna její tajemství… Když jsem minulý měsíc zaslechl v rádiu historku o dětech z Plzně, co skončily na pohotovosti kvůli lístkům monstery, musel jsem si ověřit víc. Pravda, trochu mě to zaskočilo. Vždyť tenhle „urban jungle“ miluje snad každý druhý v Praze!
Jedovatá nádhera (a proč většina lidí netuší…)
Monstera deliciosa – jo, ta s děravými listy na Instagramu – patří mezi rostliny, které jsou ve skutečnosti jedovaté. Její šťáva obsahuje oxaláty vápníku, a ty s vámi dokážou divy: silné podráždění sliznic, otok hrtanu, bolestivé pálení až po dýchací potíže. v našem domě na Žižkově o tom už ví i soused, jehož kočka minulou zimu olistila skoro půl květináče a pak týden jen ležela a slinila… ne zrovna pěkné vzpomínky.
- Děti a mazlíčci jsou nejohroženější – zvídavost a zvědavost jde ruku v ruce, no.
- Šťáva se může dostat nechtěně i do úst nebo očí, třeba při přesazování, když zapomenete na rukavice.
- Některé reakce bývají rychlé, jiné spíš plíživé – alergici mohou mít vážnější následky.
Mýty o monsterách, kterým (ještě) lidé věří
V našem chatu rodičů v Mladé Boleslavi dodnes koluje tip, že monstera je jen „trochu dráždivá“ – zbytek prý záleží na tom, kolik jí sníte. No, nerad bych to testoval… Data z toxikologického centra potvrzují, že hospitalizace byly potřeba už kvůli jednomu malému lístku.
- Suchý list je prý v pohodě. Omyl – jed obsahuje i ten suchý.
- Ovoce monstery se někde jí, ale jen opravdu zralé a ne běžně doma (a u nás běžně nedozraje).
- Voda z podmisky není bezpečná pro mazlíčky – stále obsahuje zbytky látky.
Co když už se to stalo? Praktický mininávod
Pokud dítě nebo mazlíček okusí list, první pomoc je hlavně rychlá: vypláchněte ústa vodou — hodně, opravdu hodně vody. Pak kontaktujte lékaře. Nepleťte si to s banálním podrážděním: příznaky mohou přijít i po pár hodinách. Byla o tom nedávno debata i mezi veterináři na Instagramu.
- Zajistěte klid – do nemocnice se jede hlavně při dušnosti či otocích obličeje.
- Už malé množství může stačit k vážné reakci (sousedi na Smíchově museli volat záchranku po pár minutách).
- Šťávu nikdy nesajte – může poškodit i zdravé dásně.
Jak ji pěstovat bezpečně (i když máte zvědavé děti nebo kočky)
- Umístěte monsteru na místo mimo dosah: vysoké police, závěsné květináče, někdo dává i do uzavíratelných terárií (prý je to „stylovka“ teď v Nuslích).
- Po přesazování vždy používejte rukavice a myjte si ruce.
- Když doma nejsou děti, ani tak není od věci označit květináč – už jsem viděl stylový štítek „Nejíst!“, a nikdo se nesmál – spíš naopak.
Možná to zní až moc přísně, ale radši opatrně než pak řešit zbytečné problémy. ostatně, většina domácích „otrav“ se děje z nudy, ne ze skutečného hladu.
Kde se dozvědět víc (aneb – odkud čerpám info já)
Kromě státního toxikologického centra doporučuji stránky Botanické zahrady Praha – mají přehledný seznam jedovatých pokojovek. Nedávno jsme to rozebírali i s kolegy v práci a polovina lidí fakt netušila, že monstera patří mezi tyhle „nešikulky“.
V každém květinářství vám rádi poradí — často mají lepší tipy než Google. A pokud vám květ tyrkysově kvete, je to spíš znamení, že něco není v pořádku…
Máte doma monsteru? Napište do komentářů!
Monstera vám může dělat radost léta — ale i pár nepříjemných minut v čekárně. Sdílejte svůj příběh — třeba se poučí další, co si ji zítra plánují koupit. a kdybyste měli tip na fakt bezpečné pokojovky, dejte vědět… Všichni hledáme něco, na co kočka nevleze. No, vy víte.