Na první pohled vypadají orchideje jako téměř nesmrtelné bytosti. Kupujete si je s tím, že vám přežijí všechny roční období — a najednou je po Vánocích list bez života, stonek zvadlý. Začal jsem si toho všímat minulý rok, když mi dvě krásné phalaenopsisy odešly do věčných lovišť. A nebyl jsem sám — u nás v domě zhruba polovina sousedů řešila stejný problém. Ale proč právě zima? A kde je ta „jedna“ klíčová chyba, kvůli které to celé padá?
Kde se stala chyba – a proč to často vůbec nepoznáme?
Pokud jste někdy v lednu nebo únoru zvedli žlutý list a doufali, že to je „normální“, nejste sami. I moje máma vždycky říkala: „To se spraví, stačí polít.“ Jenže tady většinou voda vůbec nepomůže.
Zásadní chyba, co většina Čechů dělá: zaléváte orchidej příliš často (nebo vůbec nezaléváte, když máte pocit, že „spí“). V zimě jim ale škodí hlavně chlad od okna a průvan. Nedávno jsme to probírali v našem chatu — kolegyně dokonce změnila parapet za komodu v obýváku a najednou orchidej přežila leden. trochu mě to překvapilo, protože já vždycky utíral rosu z okna, místo abych řešil studený povrch
Fyzika na parapetu: proč orchidej v zimě mrzne (i když je doma teplo)
- Za oknem sice topíte, ale sklo chladí kořeny orchideje i o 10 stupňů víc než vzduch v pokoji.
- Kořeny mrznou a nevstřebávají vodu – rostlina se začne dusit, listy žloutnou.
- Průvan nebo škvíra – i pootevřená mikroventilace je pro orchidej v lednu skoro smrtelná.
Měsíce tři zpátky jsem dělal malý experiment: přesunul jsem jednu orchidej na stolek metr od okna, druhou nechal na parapetu. Hádejte, která přežila… No, je to jasné.
Co tedy dělat jinak? Praktické rady ze života (a z českých paneláků)
- Posuňte květináč aspoň 30 cm od okenní tabule. I tahle malá změna udělá rozdíl. U babičky v Libni mají tenký parapet, tak dávají orchideje na kuchyňskou linku – a kvetou šíleně.
- Přestaňte zalévat podle kalendáře. V zimě stačí jednou za 10 až 14 dní. Prstem zkontrolujte, jestli je substrát suchý – vlhkost je v zimě největší zabiják.
- Nenechávejte květináč stát ve vodě. To je „česká klasika“ a nejrychlejší cesta ke kořenové hnilobě — hlavně když je voda studená od okna.
- Chraňte před průvanem. I z pokoje na chodbu může studený vzduch během pár vteřin dost podchladit květinu. Lepší obětovat výhled a posunout květináč dál do místnosti.
Je to jen zimní spánek? Nebo začátek konce…
Možná se ptáte: má smysl orchidej v zimě ještě vůbec zachraňovat? Nemusí nutně uhynout — někdy se jen „uloží“ a na jaře zase vystřelí. i když, ne u všech druhů, a někdy už to prostě nedá…
Pokud vám tedy pár květin přežije ve sprše (což zkoušela známá z Chomutova), fajn! Ale lepší je prostě nepouštět na ně zimu už od začátku.
Co mě letos zachránilo (a co možná zachrání i vás)
Koupil jsem obyčejnou dřevěnou podložku z Ikey a dal ji pod všechny květináče, co mám na „zimní frontě“. Výsledek? Zatím žádný pohřeb. Ale pořád si nejsem jistý, jestli je to univerzální řešení — možná mi letos zima jen přeje. V každém případě, pokud zachráníte aspoň jednu orchidej díky tomu, co jste tu přečetli, dejte vědět dole v komentářích. Nebo alespoň zkuste posunout květinu na víkend k televizi. V nejhorším budete mít aspoň originální dekoraci…
Vlastně — v tom je celý ten fígl. U orchidejí v zimě neběží o složité podpůrné systémy, ale o to, nebýt jejich největším protivníkem doma sám. Tak držím palce a těším se na vaše fotky přeživších nebo (no, chápete)… v diskusi pod článkem.