Věděli jste, že jeden jediný zahradnický zvyk může zhatit roky snahy o dokonalou úrodu malin? Nedávno mi jeden postarší soused (říká si Zdeněk) mezi řečí prozradil, že jeho babička vždycky na podzim zkracovala maliny až k zemi. Výsledek? Na jaře nic moc… Ale chápu, proč tolik lidí dělá stejnou chybu. Všude se totiž radí něco jiného, a v zahrádkářském chatu jsme se o tom zrovna minulý měsíc zase pohádali.
Řez malin: proč podzim často nefunguje?
Maliny nejsou nejjednodušší keře. Člověk by řekl — prostě vezmu nůžky a hotovo. Ale tady je ten háček: existují letní a podzimní (remontantní) odrůdy a každá potřebuje úplně jiný přístup!
Letní maliny (většina českých zahrad) plodí na dvouletých výhonech. Když se v říjnu nebo listopadu necháte zlákat představou „čisté zahrady“ a ostříháte vše, příští rok očekávejte… ticho. Žádné sladké bobule. Možná mi někdo nevěří, ale já měl jedno léto natáhlé jen holé pruty — fakt zkušenost, kterou nechcete opakovat.
Jak tedy správně na to?
Jestli máte klasické letní maliny, na podzim stříhejte jen suché a nemocné výhony. Zdravé, silné nechte být až do jara. To teprve při teplejších dnech vystříhejte ty, které už plodily, a dejte prostor novým.
- Na podzim: Odstraňte odumřelé a slabé výhony.
- Na jaře: Vyřežte dvouleté, u kterých už víte, že jsou po sklizni.
- Podzimní (remontantní) maliny: Tady opravdu vše ostříhat — plodí na letošních výhonech, takže se bát nemusíte.
Věřte mi, tenhle rozdíl mi jednou zachránil celou sklenici domácí zavařeniny. Ale možná mám jen štěstí na dobrou půdu — kdo ví.
Nejčastější omyly a jak se jim vyhnout
- Kosení všech malin na podzim — hlavně u letních druhů je to recept na nulovou úrodu.
- Neznalost odrůdy — zeptejte se v zahradnictví, nebo si vzpomeňte, kdy maliny obvykle dozrávají.
- Přehnaná péče — někdy méně je víc, můj děda říkal „největší škodu dělají pilné nůžky“.
Nedávno mi napsal kolega z Brna, že prý všechny maliny v říjnu nachystal „na zimu“, a pak na jaře jen koukal… Všechny pruty stejné výšky, ale žádná úroda. Přitom v rodině měli maliny vždycky plné košíky.
Co dělat, když už je pozdě?
Pokud už jste maliny radikálně osekali na podzim, nezoufejte. Příroda občas odpustí a keře obrazí z pupenů u země. Ale čeká vás asi o rok méně ovoce, minimálně. Doporučuje se na jaře přidat trochu kompostu — keře mají rády organické hnojivo.
A hlavně — poznamenat si do diáře na příští podzim: NEŘEZAT vše hned!
Každý má svůj trik…
Můj soused třeba tvrdí, že se mu osvědčilo maliny po sklizni lehce vyvázat k plotu, a kontrolovat pár dní po dešti. Prý na Moravě tím bojovali proti plísním — já si nejsem jistý, že to vlastně něco změní, ale vyzkoušet to můžete. Nu, v každé vesnici jiný mrav.
Vlastně jsem přesvědčený, že maliny jsou tak trochu zapeklitá věc — jakmile je jednou člověk zkazí, už nikdy nenabídnou takovou chuť jako první rok. Anebo se mi to jen zdá — kdo ví?
V závěru
Zkuste letos nespěchat s těmi nůžkami. Sem tam se poptejte sousedů — často znají trik, který v knížkách nenajdete. A dejte mi vědět do komentářů, jestli máte nějakého „rodinného malino-gurua“, nebo jste na to sami. V každém případě — ještě není nic ztracené, podzim je od slova „přemýšlet“. No, vy víte.