Věděli jste, že to, co většina z nás hází bezmyšlenkovitě do koše – kávová sedlina – se poslední dobou stalo téměř legendárním „zlepšovákem“ pro pokojovky? Na internetu koluje pověst, že stačí trochu lógru do květináče a vaše fíkusy budou krásnější než v botanické zahradě v Praze. Ale je to fakt taková hitparáda? Nedávno jsme o tom s kolegy v redakci docela živě diskutovali. Výsledky jsou… no, možná překvapí i vás.
Proč lidé sypou lógr do květináče?
Začněme stručně – logika je jasná. Kávová sedlina obsahuje živiny, hlavně dusík, draslík a trochu fosforu. Na papíře to vypadá skoro jako zázrak za nula korun. Ostatně, moje babička z Olomouce na to nedala dopustit — „kafe do květináče, ať ti kytky žijou jako z voda,“ říkala každou zimu. Jenomže vysypat lógr není totéž jako nasypat hnojivo z obchodu.
Kde může být problém: co vám internet často neřekne
- Kyselost – Kávová sedlina je mírně kyselá. Pokud dáváte hodně lógru do zeminy k rostlinám, které preferují neutrální nebo zásaditou půdu (např. tchýnin jazyk, ibišek nebo většina sukulentů), můžete jim nenápadně ztížit život.
- Zadržuje vodu – Sedlina je velmi jemná. Když ji opakovaně přimícháte do půdy, může vytvořit nepropustnou skořápku. Výsledkem je, že voda zůstává jen na povrchu, kořeny trpí suchem — nebo hnilobou.
- Plísně a škůdci – Možná jsem jen smolař, ale když jsem před třemi měsíci vyzkoušel lógr na svých filodendronech, za týden se objevila bílá plíseň. V našem chatu pak další dva lidé psali to samé. Náhoda? Těžko říct…
Kdy může kávová sedlina opravdu pomoct
Abychom byli fér – úplně zatracovat ji nechci. Má lokální značky, které ji přímo propagují (viz nedávná reklama Starbucks v Brně), a někteří nadšenci na Facebooku by za ni dali ruku do ohně. Pokud máte acidofilní rostliny (azalky, hortenzie, kapradí…), můžete jim malým množstvím lógru skutečně prospět. Ale dbejte na míru – půl lžičky na květináč 1x za měsíc stačí.
Jak to dělat správně (a kdy se lógru raději vyhnout)
– Pokud už chcete vyzkoušet tento „doma vyrobený“ hnojivý experiment, sušte lógr před použitím — mokrý plesniví ještě dřív než chleba z vaší oblíbené pekárny v Holešovicích.
– Nikdy nesypte sedlinu na povrch substrátu ve vrstvě (to je skoro recept na katastrofu). Smíchejte malou dávku s půdou – lepší méně a častěji než jednou a moc.
– Sledujte svoje rostliny. Pokud začne rašit plíseň nebo se změní zápach zeminy, lógr ihned vysadit (možná i repotovat).
– A hlavně: každý druh je jiný! Co se líbí jedné monsterě, může zabít vaši kalanchoe.
Shrnutí pro všechny, kdo to myslí s květinami vážně
Můj soused tvrdí, že bez kávové sedliny by mu africké fialky dávno odešly. Já bych to tak růžově neviděl — zkušenost posledních let mě naučila, že žádný domácí trik není univerzální. Možná mám jen smůlu na plísně a možná mi prostě sázka na lopatkovec nevyšla. Ale víte co, zkuste to, sledujte, co a jak, a klidně pak napište komentář nebo zprávu.
V každém případě – lógr není instantní životabudič na každou pokojovku. Spíš dobře míněná, ale trochu záludná berlička, se kterou to chce opatrně. Všechny tipy, jak na něj, najdete výše. A jestli máte vlastní zkušenost, která mi utekla — podělte se. Diskuze pod článkem je naprosto otevřená, a kdo ví, třeba objevíme novou metodu…