Víte, že průměrný Čech vypije ročně přes 500 šálků kávy? Ale co se sedlinou po vaší ranní dávce kofeinu? Většina lidí ji vyhodí — jenže pro zahradníky je tohle „kávové bahno“ malý poklad. Nedávno jsem zjistil pár triků, které používají staří harcovníci z naší zahrádkářské kolonie. Některé mě překvapily víc než opravdu silné espresso…
Proč byste kávovou sedlinu neměli házet do koše
kávová sedlina je plná dusíku, hořčíku a draslíku — přesně těch látek, které vaše květiny a zelenina v půdě milují. Navíc zlepšuje strukturu zeminy a přitahuje žížaly (jo, ti červí kamarádi fakt dělají půdě dobře). Můj kolega z práce používá sedlinu už roky, prý má díky tomu rajčata jak z reklamy. Tak jsem si řekl, že to vyzkouším — a musím přiznat, že pár rostlin mi vyrostlo rychleji než obvykle. i když možná jsem měl prostě šťastnou ruku…
5 tipů, jak využít kávovou sedlinu v zahradě
- Přidejte ji do kompostu. Sedlina urychluje rozklad organických zbytků. Pozor jen na množství: přehánět to nechcete, jinak kompost zplesniví.
- Posypte ji kolem kyselomilných rostlin. Borůvky, rododendrony, azalky — tyhle krasavice ocení pár hrstí sedliny. Soused z paneláku mi tvrdil, že mu borůvky díky tomu plodí o týden dřív. Pravda nebo placebo? Těžko říct…
- Odpuzuje slimáky i mravence. Zahrádkáři ve Vršovicích si sedlinou obkružují salát a málo co se do nich pustí. S limáky prý úspěšnost 70:30 — ale i to se počítá!
- Postarejte se o pokojovky. Měsíc zpět jsem zamíchal suchou sedlinu do hlíny k zamiokulkasu a docela prospívá, i když by asi přežil i bez toho.
- Neutralizace zápachu na kompostu. Pokud máte bioodpad na balkoně, jedna vrstva sedliny a zápach jde o dvě patra níž — mluvím z vlastní zkušenosti.
Co na to říkají odborníci?
Někteří agronomové v Brně jsou opatrnější — tvrdí, že ve větším množství může sedlina zvyšovat kyselost půdy příliš. Zkuste začít dvěma polévkovými lžícemi na květináč, to většině rostlin nijak neublíží. a když vám to přijde divné, zkuste si to nejdřív na pár kytkách. U nás na vesnici to dělají všichni, ale možná prostě věříme víc lidové zkušenosti než laboratoři…
Na co si dát pozor (a co už moc nefunguje)
- Nepřehánějte to. Kávová sedlina není univerzální zázrak. Přebytek znamená utužení půdy, a pak se kořeny dusí.
- Nedávejte sedlinu k sazenicím přímo. Malé rostliny jsou citlivé, zvlášť když je sedlina čerstvá — chvíli počkejte, až trochu uschne.
- Pozor na psi a kočky. Některá zvířata ji můžou sníst a není to pro ně zdravé. Můj pes se jí naštěstí vyhýbá — asi jsem měl kliku…
Tip ze života: Místní kavárny jako zdroj
Už dvakrát za poslední měsíc jsem šel do Můj šálek kávy v Karlíně a prostě požádal o odloženou sedlinu. Dávají ji zdarma, protože ji stejně vyhazují. Prý si pro to chodí i zahradníci z okolí — a mně to přijde jako win-win. Vyzkoušejte, uvidíte sami.
Jak začít? Prostě zkuste
není potřeba dělat vědu — pár lžic kávové sedliny zamíchat do zeminy, trochu zkusit do kompostu, občas posypat pod borůvky. Možná se stane zázrak, možná si toho skoro nevšimnete — ale nebude to stát skoro nic a planeta vám poděkuje. Máte vlastní triky s kávovou sedlinou? Napište je do komentářů nebo pošlete fotku vašeho „kávového záhonu“ do chatu sousedů. v každém případě: kávová sedlina do popelnice nepatří. No, vy víte proč…