Představte si: včera jsem v našem sousedském četu narazil na debatu, jestli má vůbec ještě smysl schovávat staré deky. No, většina lidí má jasno – “doneseš na charitu nebo vyhodíš do kontejneru”. Ale zkuste se na to podívat trochu jinak. Stará deka totiž může vaši zahradu probudit k životu ještě dřív, než se ostatní vůbec pustí do setí. Teď už několik sezon vidím, jak tahle vychytávka dává zelenou salátům a bylinkám o měsíc dřív, než obvykle. jak to celé funguje, vlastně není žádná raketová věda…
Proč právě stará deka? Co mě na tom zaujalo
Zní to až trapně jednoduše, ale právě to je na tom nejlepší. I babička vždycky říkala: “Kutil zvládne i s ničím.” Obyčejná deka z IKEA, JYSKu nebo kousky po dětech – všechno se hodí. Textil izoluje, zároveň propouští trochu vzduchu. Jasně, není to žádný fashion statement na zahradě, ale efekt silnější než kdejaký fóliovník od Mountfieldu. No, možná se pletu — ale v našem podhorském kraji na Vysočině už takhle začínáme ředkvičky nejdřív v ulici.
Jak jednoduše vytvořit “skleník” z deky
potřebujete hlavně dvě věci: tu starou deku a pár klacíků nebo krátkých tyček (třeba od vlašských ořechů). Samotná realizace je otázka pěti minut:
- Přes záhonek zapíchat do země několik tyček, aby deka neležela přímo na rostlinách
- Přehodit přes ně deku, trochu zahrnout okraje zeminou – a hotovo
- Deka přes den chrání před větrem a chladnem. V noci udrží teplo, přes den pustí trochu světla a vlhkost
- Opatrně každý den kontrolujte, ať vám něco nevykvete dřív, než čekáte
Někteří moji známí vrství dvě deky, když přijde nečekaný mrazík. Mně teda zatím stačilo mít jednu — kdoví, jestli je rozdíl v tom, kde přesně bydlíte. V Praze možná přežijí i v tričku, v Jeseníkách potřebujete spíš arktický spacák. Takže berte s rezervou, co přesně vám bude fungovat.
Funguje to na všechny rostliny?
Na 100 % vám neporadím – zkusil jsem to na špenát, saláty, petrželku a na rychlení bylinek. Sousedka to dává i přes okurky, ale ty já doma nedávám, protože slimáci… no, znáte to. Zelenina s měkkými listy je pod dekou jako v bavlnce. Jen si hlídejte, aby nebylo moc vlhko – jednou mi zplesnivěly klíčky, protože jsem zapomněl odkryt. Vlastně, někdy je lepší zkusit menší políčko a uvidíte sami.
Na co si dát pozor? A kde to fakt nedává smysl
Moje mamka mi minule připoměnula: “Kolik lidí, tolik hlav.” Někdo vám bude tvrdit, že to je zbytečné — prý póly fólií nebo rovnou skleník… Ale na chalupě, kde vítr profukuje a koupě skleněného skleníku je trochu sci-fi, je stará deka totální žolík. Jen nesmíte použít syntetické přikrývky, které nepropustí vzduch. A taky pozor – mokrá deka je těžká, mladé výhonky to nemusí zvládnout. Proto vždycky zvedám, když prší.
Moje zkušenost: Proč stojí za to to zkusit
Letos na jaře mi vyklíčily první ředkvičky druhý týden v březnu. v porovnání s kolegou z práce jsem byl napřed skoro tři týdny! Třeba to bylo štěstí, nebo fakt funguje, ale při těch cenách zeleniny v obchodě… Byla by škoda to aspoň nevyzkoušet. Mimochodem, v našem hobby marketu člověk občas zahlédne lidi, kteří schválně hledají “zateplovací tkaniny” za 500 Kč – no, nevím… Já radši upcyklu starou výbavu.
Vlastně – stačí tak málo, abyste maličký kus podzimu nebo jara ukradli pro sebe. Zkuste to na malém záhonku a napište mi, jestli vám to šlo. Každý tip beru — člověk se učí celej život.
Tak nějak… v praxi to pomáhá víc, než si myslíme.