Máte-li doma staré květináče, nevyhazujte je: geniální trik zahradníků

Máte doma staré květináče? Nevyhazujte je! Čeští zahradníci znají geniální triky, jak jim dát druhý život. Praktické rady, jak ušetřit a pomoci přírodě.

Znáte to – sklep plný zaprášených květináčů, které vám je líto rovnou hodit do kontejneru. Přiznávám, i já měl donedávna pod postelí pěknou sbírku z různých let, od plastových z OBI až po ty staré keramické po babičce. Jenže nedávno jsem narazil na postup, který mě fakt překvapil. Čeští zahradníci našli chytrý způsob, jak ze starých květináčů udělat poklad pro zahradu. A ne – tentokrát to není žádný pinterestový nesmysl ani další módní trend, co každého za týden omrzí.

Květináč nemusí být jen na květiny

V našem chatu se před měsícem sázkařsky rozvinula diskuze: co dělat se starými květináči? A soused, co má zahradu v Chuchli, napsal: „Dejte je do záhonů, uvidíte výsledek.” Nevěřil jsem – proč bych měl do záhonu zakopávat plastovou nádobu? Ale je v tom logika: staré květináče se totiž perfektně hodí pro chytré zálivkové systémy a jako ochrana kořenů.

repurposed flower pots garden Czech backyard

Jak na to: Geniální využití starých květináčů

  • Podzemní rezervoár vody – plastový květináč (ideálně bez dna) zakopete vedle rostliny a pravidelně do něj naléváte vodu. Kořeny si pak samy vezmou, co potřebují. Můj kolega z práce má díky tomuhle triku rajčata, která přežijí i srpnová vedra na Malé Straně.
  • Ochrana proti slimákům – keramické květináče otočené dnem vzhůru vytvářejí skvělé „hradby” kolem mladých sazenic. Někteří přátelé k tomu ještě přidávají kávovou sedlinu… prý to slimáci nesnášejí. Neověřoval jsem, ale možná na tom něco bude.
  • Kompostování v malé verzi – větší květináč naplňte kuchyňským odpadem, trochu zahrňte zeminou a za pár týdnů máte skvělý mulč pro kolemjdoucí tulipány. Funguje dokonce i na malém bytovém balkóně, i když trochu páchne – na to pozor.

Praktické tipy z českých zahrad

Minulý víkend mě máma přemluvila na exkurzi do botanické zahrady v Tróji. Prý mají „zahradnické nápady pro každého”. A opravdu – jeden záhon měl jasně v zemi viditelné okraje plastových květináčů jako bariéry pro plevel. Jednoduché, funkční, recyklované. Když se člověk rozhlédne kolem sebe, spousta českých chalupářů podobné vychytávky už dávno používá – jen se o nich málo mluví.

DIY garden flower pots upcycling Czech garden

Proč nevyhodit ani ty popraskané?

Občas se vyskytne otázka – co s prasklým květináčem z Unhoště, kde to prostě už držet nebude? Není třeba splývat s davem, který vše hází do popelnice. Zlomené kousky poslouží jako drenáž na dno nových truhlíků, staré malované nádoby se dají použít jako originální dekorace na schody nebo plot.

Mimochodem, známá z Berouna používá rozbité květináče na popelníky na dvorku. Ne nejhezčí, ale když přijede návštěva ze Slovenska, prý si to fotí.

Recyklace a životní prostředí – bod navíc

Čím dál víc se mluví o udržitelnosti. Na jaře, když jsme vyklízeli chatu u Železné Rudy, vyhodili jsme – no vlastně nevyhodili – asi dvacet květináčů různých tvarů. Skončily ve skleníku, některé slouží jako ochrana proti krtkování, jiné na klíčení semen. Aspoň člověk nemá výčitky a má méně odpadu.

Vyzkoušejte a dejte vědět

Možná jsem některé triky popletl nebo přehnal, ale starým květináčům bych už druhou šanci rozhodně dal. Vy jste na tom jak? Napište do komentářů, co se vám osvědčilo, nebo jestli naopak některý tip nefunguje. A kdyžtak pošlete fotku z vlastní zahrady – inspirace není nikdy dost, no ne?