Viděli jste někdy u babičky v diáři malý měsíc u dat přesazování? Možná se vám to zdálo směšné, ale – minulý týden jsme s kolegy ve firmě zase řešili, kdy vlastně přesazovat pokojovky. A skončili jsme u lunárního kalendáře. Nejspíš nejsem jediný, kdo si říká: vážně na tom záleží?
Co říká tradice (a babiččino know-how)
V českých zahradách se měsíčním fázím věřilo dávno předtím, než to začali propagovat influenceři na Instagramu. Měsíc totiž ovlivňuje pohyb vody – nejen v moři, ale i v půdě a rostlinách. Není náhoda, že mamka vždycky říká „na nový měsíc nesázej“, i když sama nikdy neřekne proč.
Věda vs. zkušenost: existuje důkaz?
Popravdě: jasný vědecký důkaz o vlivu měsíce na růst rostlin prakticky není. Několik českých univerzit to zkoušelo, ale výsledky jsou spíš rozporuplné. Rozumně si říkám – možná se jedná spíš o souhru podmínek? Ale většina zahradníků, které znám, má dobré zkušenosti.
- Novoluní: Prosaďte se zdrženlivostí. V tuto dobu je podle tradice lepší nezasahovat – rostliny odpočívají.
- Přibývající měsíc: Ideální na přesazování, sázení, řízkování. Rostliny prý přijímají víc vody a živin – tak se aspoň traduje.
- Úplněk: Voda „vyplavuje“ k vrcholům, čas na sklizeň květů, seřezávání stonků. Nedávno kamarádka tvrdila, že její monstery po úplňku vyrašily rychleji. No, kdo ví…
- Ubývající měsíc: Zaměřte se na práci kolem kořenů – přesazování, prořezávání, kompost.
Kdy přesazovat a kdy raději ne (prakticky)
Řeknu to jednoduše – pokud zrovna doma došel substrát nebo vám přijde balík s novou zelení uprostřed novoluní, nebojte se tolik. Ale pokud chcete mít pocit, že jste dali svým rostlinám nejlepší start, zkuste to plánovat na přibývající měsíc. Já jsem poslední přesazování na jaře dělal právě tehdy a fakt jsem měl míň uhynulých lístků než obvykle.
Pár konkrétních tipů z mé vlastní „praxe malého botanika“:
- Pokojové rostliny: nejlépe přesazujte při přibývajícím měsíci – cca 2 až 5 dní po novoluní.
- Trvalky a zelenina na záhoně: zvažte spíš druh rostliny než fázi měsíce, ale u kořenové zeleniny by vám babička doporučila ubývající měsíc.
- Opravdu nepřesazujte, pokud jsou rostliny v šoku (například po stěhování nebo změně teploty) – tady nezachrání ani úplněk.
Je to hlavně o vašem klidu (a pár proměnných)
Někdy je lepší plánovat podle měsíce, někdy podle volného víkendu. Pokud ale věříte na trochu magie v zahradničení, proč to nezkusit. I kdyby šlo jen o placebo efekt – vaše rostliny poznají, že jim věnujete pozornost. můj soused Juraj říká, že „měsíc je lepší zahradník než já“. No, v jeho rajčatech je něco pravdy…
Jak začít? Zkuste si vést malý „měsíční deník“
Na mobilu najdete spoustu aplikací s lunárním kalendářem – v češtině i zdarma. Možná si budete připadat zvláštně, ale až za měsíc zjistíte, že vám doma najednou vyrašila nová monstera… aspoň budete vědět, kdy na tom něco bylo, a kdy prostě zalilo víc pršelo.
Vlastní zkušenosti, pokusy a omyly jsou v zahradničení pořád klíčové. Ať už si vyberete jakoukoli taktiku, napište do komentářů, jak to vidíte vy. Fakt mě zajímá, jestli u vás Měsíc hraje roli, nebo je to prostě dobrá výmluva pro odložení práce na „další fázi“. V každém případě si užijte tu radost, když něco vykvete právě, když chcete…