Máte pocit, že se vaše pokojové rostliny i rajčata na balkoně proměnily v oblíbený bufet pro mšice? Nejste sami. Nedávno – doslova minulý týden – jsem ve společném chatu zahlédl už třetí fotku „oskubané“ růže, kde mšice hostovaly snad s celou rodinou. Ne každý ale chce sahat po těžké chemii nebo postřicích z hobbymarketu, a, upřímně, není divu. koluje názor, že se pak na bylinky už raději ani nekoukáte…
Jednoduše: Káva jako babiččina tajná zbraň
Teď to asi možná zní zvláštně, ale ke kávě a mšicím mě přivedla moje vlastní babička. Ta, která ještě pořád žije na vesnici u Kolína a má zahradu, co by záviděl i kdejaký pěstitel z botanické zahrady. Když jsem zmínil svoje zoufalství s mšicemi na bazalce, mávla rukou: „Hoď tam lógr od kafe.“ Vážně. Prý: žádná chemie, žádný extra náklad – prostě použít to, co mám po ránu v konvici.
Jak to funguje? Trocha chemie (která nevoní mšicím, ale vám ano)
Základ je jednoduchý: lógr, nejlépe z čerstvě uvařené kávy, obsahuje zbytky kofeinu a kyseliny. Mšice tohle zkrátka nemusí. Nevím, jestli je to těmi aromatickými látkami, nebo tím, že horní vrstva lógru udržuje povrch půdy méně „hostinný“ — každopádně na rukolě se během dvou dní přestěhovaly jinam. I kolega z práce říkal, že na keříky ve vysočanské komunitní zahradě to fungovalo podobně.
Jak použít: Jednoduchý postup bez vrtačky, chemie a stresu
- Po ránu slijte lógr z vašeho french pressu nebo moka konvičky (instantní kávu bych vážně nezkoušel…)
- Lógr lehce osušte – když ho nasypete úplně mokrý, může začít plesnivět
- Nasypte kolem rostliny, klidně i přímo na povrch země, kde sedí mšice (pozor na příliš velké množství, ať neuděláte z půdy „kávový záhon“)
- Pokud chcete, můžete z lógru udělat i mírný nálev a postříkat jemně listy – podle mě je ale bezpečnější ochrana půdy
- Postup zopakujte každých několik dní, hlavně po dešti
No a je to. Není to úplně „stoprocentní magická obrana“ – soused tvrdí, že na jeho růžích se pár kusů vždycky najde, i po kávě. Ale zásadní rozdíl proti chemii: nemusíte řešit karenční dobu, nemusíte „pašovat“ postřik ve skrytu před dětmi a hlavně – vaše bylinky nezískají pachuť laboratoře.
Pozor – ne všude, ne vždy, a ne pro každou rostlinu
Zní to krásně, ale vážně, někdy to nemusí fungovat, nebo může být kávy moc. Paprikám i rajčatům káva podle mojí zkušenosti nijak neublíží, ale některé kytky ji nesnáší (můj pelargonium vypadal po týdnu jako po špatné party). Pokud se vám objeví plíseň nebo listy začnou žloutnout – ubrat, nebo změnit taktiku.
A taky: káva není zázrak na slimáky, třásněnky nebo molice. Mšice ale podle všeho opravdu „voní“ méně, když kolem roste silná vůně arabiky…
Rychlé shrnutí: proč káva funguje a proč ji zkusit
- Jednoduché, levné a hlavně – bez chemie
- Opakované použití „výrobního odpadu“ z domácnosti
- Funguje na většinu mšic ve středoevropských podmínkách
A tak nějak… v tom je možná největší kouzlo. I když nevím, jestli je to přesně podle všech příruček – u nás na balkoně teď mšice i komáři dávají pokoj. Možná máte jiný trik? Sdílejte ho, pokud chcete, v komentářích. Anebo příště vyzkoušejte kávu — vždyť její vůni na zahradě nic nenahradí. No, vy víte.