Představte si, že z obyčejné banánové slupky může být zázrak pro vaši zahradu, lesklý pomocník na boty, nebo i malý domácí experiment pro zvídavé děti. zní to jako vtip, ale právě tahle část ovoce bývá u nás v Česku podceňovaná – a přitom skrývá potenciál, který se v poslední době docela řeší v našem domovním chatu. Věděli jste, že podle některých expertů byste slupky z banánů měli raději zpracovávat, než házet do popelnice?
Tohle není další eko-slogan. Je to praktická zkušenost, o kterou se s vámi rád podělím – i když možná mi prostě přálo štěstí, kdo ví…
Banánová slupka: Co v ní vlastně je?
Moje babička vždycky říkala: „Banán sněz, slupku nevyhazuj.“ Dlouho jsem to nechápal, ale nedávno jsem narazil na článek v Deníku o tom, že slupka obsahuje spoustu minerálů – draslík, hořčík, vápník. Zní to skoro jako někdejší reklama na Vitacit, ale je to fakt. Pro vaše rostliny hotový poklad.
Trik pro zahrádkáře: Hnojivo za nula korun
Znáte český styl – koupíme substrát, drahá hnojiva, ale doma přitom házíme poklad do koše. Kolegyně z práce mi měsíc zpět poradila, že slupku stačí nakrájet, zamíchat do zeminy a sledovat, co to udělá s rajčaty nebo pokojovkami. vyzkoušel jsem na gerberách: po týdnu svěžejší listy, i kolega ze sousedství poznamenal, že „nějak víc kvetou“.
- Nakrájejte slupku na malé kousky – ideálně čistou, bez zbytků lepidla od bio nálepek.
- Zamíchejte do půdy u květináče nebo na záhonku (zvlášť dobré pro růže, rajčata nebo monstera, testováno v domácích podmínkách).
- Nechte rozkládat. během dvou týdnů se začne uvolňovat potřebný draslík.
Někdo se bojí zápachu – ale v paneláku jsem problém neměl. Možná jsem měl štěstí, nebo to je tím, že většinu květin zalévám přes podšálek a ne shora.
Další využití: Mazání bot, zklidnění pokožky, dokonce i domácí kompost
Doma jsme testovali ještě pár dalších vychytávek. Jedna z nich je úplně bizarní – banánovou slupkou přeleštíte kožené boty a vypadají docela jako nové, bez chemie. Matka říkala, že za mlada se to dělalo běžně, hlavně v dobách, kdy Kiwi pasta nebyla v každém obchodě.
- Přetřete vnitřní stranou slupky kožené povrchy (boty, pásek) – následně doleštěte hadříkem.
- Pokud vás kousne komár (klasicky, sezóna už tu bude), slupka lehce zklidní podráždění – možná je to placebo, možná ne, ale za zkoušku nic nedáte.
- Na kompost ideální – rozkládá se rychle, hodně našich sousedů ve Vršovicích si na to už zvyklo.
Když slupku sušíte, dá se použít i jako přísada do domácího čaje na pročištění střev, ale tady už dost váhám – přece jen, ne všechno musí být eko-experiment, že.
Na co si dát pozor a co určitě nedělat
Expertka z Botanické mi na workshopu v Dejvicích připomněla, že slupky z ne-bio banánů bývají ošetřené chemií. když máte možnost, vždy preferujte bio, nebo alespoň slupky jemně omyjte, než je budete dávat mezi rostliny, na boty, nebo děti.
- Nekrmte slupkami domácí mazlíčky – králíci v bytě je sice rádi zkusí, ale není to pro ně top.
- Nedávejte je do běžného komunálního odpadu – minimálně bio popelnice nebo vlastní kompost dává víc smysl.
- Pokud skladujete delší dobu, sušte na vzduchu – v igelitce začnou plesnivět.
Vyzkoušejte, ať víte – a napište svůj „banánový příběh“
Jestli máte chuť zkusit něco, co bude vidět a zároveň vás nestojí korunu navíc, slupky určitě nezatracujte. V Česku máme rádi jednoduché triky — a tenhle fakt funguje. možná budete koukat, jak to vašim kytkám prospěje.
Napište do komentářů, jak slupky využíváte vy, nebo jestli máte tip, o kterém nikdo neví. Vlastní zkušenosti jsou lepší než tisíc ideálních návodů z internetu, no ne? v každém případě – v koši jim už aspoň u mě odzvonilo…