Věděli jste, že usychající tulipány mohou udělat službu i poté, co jim povadnou okvětní lístky? Nedávné ráno jsem zahlédl v koši sousedky pořádnou kytici tulipánů — a přiznám se, skoro mi bylo líto těch vyhozených květů. Jenže možná zbytečně… Existuje totiž jednoduchý fígl, jak květinám prodloužit život a ještě z nich mít užitek další sezónu. řeknete si, klasický “zahradní babský trik” — ale výsledky vás možná pobaví stejně jako mne.
Vadnoucí tulipány – opravdu do koše?
Měsíc zpátky jsme doma slavili narozeniny, každá druhá váza plná tulipánů. A klasika — po pár dnech ležely všechny na stole jako zmoklé slepice. Moje máma na to řekla jen: “Nevyhazuj je — počkej, zkus ten trik s cibulkami.” A měla pravdu.
- Nemusíte být špičkový zahradník, abyste dali tulipánům druhý život.
- Stačí dodržet několik jednoduchých kroků — a okrasná zahrádka nebo truhlík vás za to fakt odmění.
Jak přesně na to? Praktický postup krok za krokem
Zní to složitě, ale vlastně… je to stejně jednoduché, jako uvařit brambory (nebo pivo v rychlovarné konvici, jak to dělala moje kamarádka z Brna). Postup podle chatu, co máme s kolegy z práce:
- Seřízněte stonky těsně nad cibulkou — opatrně, ať zůstanou cibulky celé.
- Sundejte zaschlé části a starou hlínu — ale ne moc, ať se nepoškodí kořínky.
- Nechte cibulky minimálně týden uschnout na suchu a stínu (v garáži, na balkoně nebo klidně v komoře, kde není průvan — zkušenost, že na parapetu v paneláku mě jednou za noc sežraly nějaké mušky, takže ideál je tmavší místo).
- Na podzim zasaďte do země nebo truhlíku — a uvidíte, že na jaře často vyraší znovu.
Funguje to — nebo jen občas?
Řeknu narovinu, není to stoprocentní. Některé cibulky prostě zůstanou “hluché” a z jara nevzejdou. Ale občas stačí troška štěstí — nebo vhodná půda, tip od místního zahradnictví. Například kolega Vlasta z královehradeckého “Zahradnictví U Dvou Brez” říká, že z 10 vyhozených květů mu pět tulipánů na jaře rozkvetlo.
Možná je to region od regionu jiné — třeba v Ostravě se mi osobně nikdy tolik neurodilo, zato v Plzni to celkem jde. asi bude záležet i na ruce…
Proč to vůbec zkoušet?
Není to jen o eko-aspektu a tom, že člověk ušetří stovku za novou kytici. Má to i zvláštní kouzlo — jako když zachráníte starý hrnek po babičce, který vám připomene dětství. A navíc: tulipánů není nikdy dost. Zkuste to zkrátka aspoň jednou, třeba jen z hecu. Co když právě ten nejtmavší kousek příští rok překvapí?
Tipy pro větší úspěch
- Pokud chcete vyšší šanci, sázejte cibulky do nové zeminy a pár dní před výsadbou je můžete namočit na noc do vlažné vody.
- Chraňte je před myšmi a hraboši — v Praze 10 mají na to v zahrádkářském klubu extra kovové košíčky.
- Ideální doba k přesazování je říjen-listopad. Pokud je moc teplo, počkejte — loni jsem kvůli teplému říjnu sázel až na Dušičky a fungovalo to taky.
Vážně nefunguje? Máte ještě jednu možnost
No a jestli vám ani po tom všem tulipány neporostou, aspoň se vyhnete výčitkám z plýtvání. Ve finále cibulky můžete zkompostovat — nebo darovat nějakému fanouškovi zahradničení v okolí. V našem vnitrobloku si takhle lidi pravidelně tulipánové “odpadky” přehazují do společného záhonu. A vždycky někdo napíše do skupiny “díky za nové květy!”.
Tak co? Přidáte se letos taky? Nebo máte ještě lepší trik? Napište mi do komentářů, chutě vyzkouším na vlastní zahrádce…