Věděli jste, že to, co obvykle končí v koši po ranní kávě, může být to nejlepší, co jste pro své pokojovky kdy udělali? Nedávno jsme s kolegy v práci řešili, proč něčí muškáty kvetou jako na fotce ze zahradnictví a jiné doma jen přežívají. Klíč ležel — překvapivě — právě v kávové sedlině.
Proč kávovou sedlinu nevyhazovat?
na první pohled možná nevinný zbytek, co ulpí na dně hrnku, je fakt poklad — obsahuje dusík, fosfor, draslík a další živiny, které rostliny milují. Upřímně, když mi to poprvé říkala sousedka z Holešovic, nevěřil jsem. Ale měsíc zpátky jsem začal sedlinu dosypávat k fíkusu… a světe div se, první dva nové lístky jsou tady. Možná to náhoda, možná zázrak, ale víc zeleně doma určitě neškodí.
Jak sedlinu správně použít?
- Nesušte do zásoby: Sedlina rychle plesniví. Ideál je použít ji hned po vylouhování.
- Přimíchat do substrátu: Stačí čajová lžička na květináč jednou za měsíc. Nedávejte příliš — rostliny by to mohly vzdát.
- Kompostujte: Obohatí kompost a rychle zahřívá hromadu — radu mi dala máma ze Slaného, prý to dělali už za socialismu.
V Praze jsme v našem malém komunitním záhonku sedlinou „krmili“ rajčata a bazalku. Výsledky byly chutnější, ověřeno kolektivním salátem na jaře.
Kdy si dát pozor — a proč někdy (ne)funguje?
I když má kávová sedlina pověst zázračného hnojiva, ne vše je tak růžové. Některé rostliny ji totiž nemusí — třeba sukulenty a orchideje. Taky jsem vypozoroval, že při nadbytku začnou lezout mušky, což je otrava.
Navíc, v našem chatu zahrádkářů na Facebooku se strhla debata: někdo tvrdí, že sedlina okyseluje půdu, jiný že spíš neutralizuje — asi záleží na typu a značce kávy (v Lidlu mají jinou než na malé farmářské pražírně někde u Brna). Takže jistota neexistuje.
Zkrátka, nejlepší je začít opatrně a sledovat, jak vaše zelení reaguje. Vlastně jako se vším…
K čemu ještě sedlina slouží?
- Odpuzuje slimáky (ano, to se fakt řeší každý jaro v Kladně).
- Neutralizuje pachy v lednici nebo botníku.
- Lepší textura pro domácí peeling (ale s tím možná opatrně — jednou jsem zaprasil celou koupelnu).
A když už sedliny zůstane příliš? Suchá v papírovém sáčku voní lépe než levné osvěžovače.
Stojí za vyzkoušení?
za mě určitě ano. Možná právě vaše růže, africké fialky nebo starý kaktus potěší malý přírodní doping. Samozřejmě, pokud žijete v horních patrech bez balkonů, skladovat kyblík sedliny asi nebude praktické. ale čas od času místo vyhození aspoň lžičku vyzkoušejte — nikdy nevíte, co udělá zázrak právě u vás…
Jaké máte zkušenosti s kávovou sedlinou vy? Pomohla úrodě, nebo spíš nalákala hmyz? napište mi dolů do komentářů — ať víme, že to není jen další městská legenda.