Na minulý víkend jsem popíjel pressíčko a přemýšlel, kolik kávové sedliny vlastně každý den bezmyšlenkovitě vyhodím. Přitom moje máma vždycky říkala, že „odpad je poklad, když víš, co s ním.“ Pravdu měla – kávová sedlina umí na zahradě zázraky, a většina lidí ji pořád jen sype do koše. A přitom na chatu je její využití hotový poklad… pro rostliny i půdu.
Proč kávovou sedlinu nevyhazovat – co v ní vlastně je?
Zkuste si představit, že v malém hrníčku zůstává něco, co by v obchodě stálo klidně pár desítek korun – přírodní hnojivo. Kávová sedlina obsahuje spoustu dusíku, trošku draslíku, ale také fosfor, hořčík a stopové prvky, které rostliny milují. Navíc je lehce kyselá, což některým plodinám vyhovuje. No, možná jsem jen nadšenec, ale pro jahody nebo hortenzie je tohle lepší než celý regál v Hornbachu…
1. Hnojivo zadarmo? Jasně!
Nejjednodušší způsob: vylitou kávovou sedlinu rozprostřete kolem rostlin – stačí tenká vrstva. Zkuste to pod růže, rajčata nebo borůvky. Nedělejte ale hromady – občas se mi stalo, že mě pak podezřívali, že tam sypu zbytky obědu. Všechno s mírou! Někomu funguje i na trávník – ale já to zkoušel dvakrát a výsledek byl průměrný, asi záleží na půdě.
2. Kompostování s kávou: ano nebo ne?
Nedávno jsme to debatovali v chatu zahrádkářů – někdo tvrdil, že sedlina do kompostu nepatří, protože je kyselá. Já a sousedka jsme naopak spokojení. Kávová sedlina rozkládá kompost rychleji, zlepšuje strukturu a láká žížaly. Osobně sypu jen jednu hrst týdně, prý nadbytek může kompost překyselit. V našem regionu (Pardubicko) se kompost často „přehřívá“, a sedlina tomu líp zabraňuje.
3. Ochrana proti škůdcům. Funguje to?
Na slimáky mi kávová sedlina nikdy moc nepomohla, ač se to všude píše. Ale třeba sousedka tvrdí, že ji nasypala kolem listového salátu a letos žádná pohroma – asi to bude i o štěstí. Prý je odpuzuje i kofein, takže pokusy doporučuju, ale zázraky nečekejte… Ale co funguje skvěle: sedlina odrazuje některé kočky, které pravidelně chodí zahradu „navštěvovat“.
4. Mulč a kyprá půda
Kávová sedlina brání vysychání půdy a pomalu se rozkládá. Smíchejte ji se štěpkou (třeba Agro CS, mají jí v každém hobby marketu) nebo s listím a použijte jako lehký mulč kolem keřů. Pozor – samotná sedlina může vytvořit tvrdou krustu, takže ji vždy dávám do směsi! Ale co, každý si to časem vychytá…
5. Zajímavost na závěr: Kávová sedlina na mravence a zápach?
Měsíc zpátky mi kolega v práci radil, ať zkusím nasypat sedlinu kolem mraveniště – prý je to „starý trik z Krkonoš“. Fakt je, že mravenci se stáhli, ale nevím, na jak dlouho. Další tip od sousedky: kávová sedlina v kbelíku pohltí kuchyňský zápach. Testováno u nás doma – fakt to funguje, i když možná je to jen placebo. Ale co, aspoň to voní lépe než zbytky brambor.
Jak ji (ne)používat – a na co si dát pozor?
- Vždy používejte vychladlou a suchou sedlinu. Mokrá plesniví.
- Nesypte na jedno místo velké množství – ať nepokazíte půdní pH.
- Pozor na domácí mazlíčky – velké množství kofeinu jim může škodit.
Vlastně – žádný univerzální trik neexistuje. Ale sedlina je prostě škoda do koše. Zkuste to, i když vám to nebude fungovat na každý záhonek. A pak se ozvěte do komentářů, jak to šlo, nebo co funguje vám – třeba mě taky inspirujete… v tomhle je zahradničení pořád trochu experiment.