Pokud máte staré ponožky, nevyhazujte: geniální trik pro pokojovky

Staré ponožky a květiny? Vyzkoušejte chytrý trik, díky kterému vaše pokojovky porostou lépe. Praktické rady i zkušenosti.

Věděli jste, že vaše staré ponožky mají v domácnosti větší hodnotu než jen stát se hadrem na prach? Nedávno jsme v kanceláři vedli vášnivou debatu: vyhazovat, nebo schovat — a někdo nenápadně pronesl něco o ponožkách a květináčích. Přiznávám, původně jsem mávl rukou, ale od té doby mám doma úplně nový způsob péče o pokojovky. Možná překvapí i vás.

Proč zbytečně vyhazovat? Druhý život právě začíná

Kdo by si myslel, že propocené (ehm, i děravé) ponožky mohou zachránit vaše kytky před horkem a suchem… Můj soused Honza, věčný experimentátor, mi to předvedl: ulámané špičky ponožek a aloe vera, které najednou vypadalo šťavnatěji než kdy dřív. Jistě, není to pro každého — ale princip je opravdu jednoduchý.

  • Ponožka podrží vlhkost v květináči
  • Chrání kořeny před přemokřením
  • Minimalizuje výpar vody přes drenážní otvor

old socks with houseplants in pot close up

Prakticky: Jak to udělat? Zabere vám to minutu

Schválně, na kolik růží a fikusů už jste zapomněli zalít? Když u nás v chatu někdo popisoval „ponožkový trik“, říkal jsem si, co už lidi nevymyslí. Stačí ale pár jednoduchých kroků:

  1. Ponožku (radši bavlněnou, čistou, ale nebudu soudit) natáhněte na dno květináče
  2. Vsypte drenáž (například keramzit nebo kamínky)
  3. Dosypte substrát a vysaďte rostlinu
  4. Zalijte a sledujte, jak se drží vlhkost

Ta ponožka opravdu funguje jako zádržný „mezipatro“ pro vodu. Zkoušel jsem to na fialce i paprice. Třeba u bylinek to zdaleka není všelék — u některých to až moc drží vodu a kořeny můžou začít hnít. Ale většina klasik (vánoční hvězda, monstera, anturie) to zvládá výborně. Opravdu — testoval jsem pár měsíců. Na sukulenty bych asi radši použil jen tenčí ponožku s děrami…

Kdy to (ne)zkoušet a co si o tom myslí zahradníci

Znalci z facebookové skupiny „Pokojovky CZ“ mají rozporuplné názory. Jedni dávají ponožky do každého květináče — druzí se bojí plísní. Moje máma by řekla „Co je doma, to se počítá“ a že ponožky jsou lepší než drahé netkané textilie. Pravda bude někde uprostřed — možná až na ty vyloženě syntetické ponožky, tam bych se bál, jak to ovlivní půdu.

houseplant care hacks with recycled socks

Které ponožky použít a kdy raději počkat

  • Nejlepší jsou bavlněné nebo z bambusového vlákna
  • Děravé? Ideální, voda lépe proteče
  • Zapomeňte na silonky nebo ponožky s teflonem
  • Vždy před použitím vyprat — někomu vadí zápach i stopa pracího prášku

Našel jsem starou „pyžamovou“ ponožku s motivem Krtečka — ta šla do největší monsterky v obýváku. Několik týdnů nazpět jsem zkusil i silnější froté ponožku, ale tam mám pocit, že se loučí s vodou moc pomalu. No, uvidíme — každopádně, půda tak rychle nevysýchá.

Závěr: Má to smysl, nebo ne?

Pokud rádi využijete každou možnost, jak ušetřit a ještě recyklovat, ponožkový trik rozhodně zkuste. Nebude fungovat všude: některé květiny, některé květináče a hlavně každá domácnost je jiná — ale jako zajímavý způsob, jak ušetřit vodu nebo odpad, to má něco do sebe. Možná vás překvapí, jak dobře to funguje… možná ne. V každém případě, napište do komentářů, jestli ponožky používáte (nebo jaké jiné „recy triky“ doma testujete). Vlastně už za týden můžete vidět první výsledky — v nejhorším případě skončí ponožka zpět v koši. V nejlepším? Vy budete hrdý(ej) majitel zelenějšího obýváku.

Vlastně… vyzkoušet to nic nestojí, že ano?