Pokud máte staré větve, nevyhazujte: zahradník radí genialní trik

Staré větve na zahradě nejsou odpad! Osobní rady, jak je využít: vyvýšené záhony, hmyzí hotely i další triky, které stojí za zkoušku.

Věděli jste, že staré větve na zahradě nejsou odpad, ale poklad? Zní to trochu zvláštně, ale zeptejte se jakéhokoliv zkušeného zahradníka – větve mohou skvěle posloužit i po své “smrti”. měsíc zpátky jsem na tuto vychytávku narazil ve skupině na Facebooku pro kutily a popravdě, nejdřív jsem jen kroutil hlavou. A dnes je tu mám – konkrétní tipy přímo z domácí praxe.

recycling old tree branches in the garden Czech yard

Proč větve nespálit, ale použít?

Možná i vy, stejně jako můj soused Karel, pálíte větve hned, jak se jich na jaře hromadí slušná kopa. Chápu – potřebujete prostor i pořádek. Ale pokud se vám chtě nechtě líbí šetřit (nebo prostě jen nesnášíte plýtvání), zkuste se na větve podívat jinýma očima.

Větve, i ty zkroucené a suché z loňského řezu, skrývají v sobě nejen dřevo, ale i celou malou banku živin. A hlavně – je to materiál zadarmo, který můžete “zrecyklovat” přímo na vlastní zahradě.

“Zlatý trik” – co s nimi doopravdy udělat?

  • Hmyzí hotely: Stačí pár pevných větví, staré cihly nebo i roura od koberců a máte ubytování pro včely, brouky i čmeláky. Hmyzákům vyrobíte domov a na oplátku vám opeří zahradu od škůdců – jednoduché, že?
  • Mulčování: Máte štěpkovač? Super – větve posekat a máte první ligu mezi mulči. Drží vláhu v půdě, blokují plevel a vypadají líp než igelitka z marketu.
  • Základ vyvýšených záhonů: Tohle mi kdysi poradil kolega zahradník. Dno záhonu vyskládal silnějšími větvemi – funguje jako “houba”, která svede vlhkost na správné místo. Sousedovi prý i po suchým létu rajčata nezvadla.
  • Plotky a opory: Kdo někdy sázel hrášek ví – bez opory ani ranky. Silnější větve poslouží jako tyčky do záhonu, slabší na přírodní plotek. Bonus? Vypadá to mnohem líp než barevný plast…

raised garden bed with tree branches Czech backyard

A co s tím, co už použít nejde?

Jasně, spálené větve zahřejí chatu a popel můžete hodit pod stromky – tak to dělá moje mamka už roky. Ale někdy je zbyde tolik, že byste vytopili půl vesnice. Vychytávka?
Zkuste “hugelkultur” – pohledejtena netu, je to stylová vyvýšená hromada ze směsi větví, kompostu a hlíny. Těžko popsat – prostě přírodní verze kompostéru. Je tu někdo, kdo už to zkusil?

Proč do toho vůbec jít?

Upřímně, někdo řekne: “Nač se zdržovat, když je kontejner za rohem.” Ale on ten pocit, když vychutnáte vlastní zeleninu z vyvýšeného záhonu a víte, že spodek tvoří větve, co by jinak skončily v kouři… Něco na tom je. možná to není pro každého, ale víte co – aspoň nebudete platit za pytle barky v OBI. Všechno je to o pohledu… v našem chatu každý řeší vlastní cestu.

Několik faktů, které mě překvapily

  • Některé brouky můžete nalákat už jen tím, že větve necháte ležet v koutě. Fakt zkusili jsme to na chalupě.
  • Široké větve udrží vlhkost v půdě týdny navíc – což letos, kdy nepršelo celé jaro, je fakt zásadní.
  • Stačí pár větví na oporu rajčat – a máte méně polámaných keříků než ve skleníku souseda (vlastní zkušenost, neříkám, že to platí všude…)

Závěr: Zkuste to – nebo aspoň napište do komentářů

Každá zahrada je trochu jiná a ne každá rada funguje pro každého. Stejně ale stojí za to si občas ušetřit trochu práce a vyzkoušet něco “po staru” – zvlášť když je to zadarmo. Pokud máte jiné triky s větvemi, budu rád za tipy – v našem chatu by to ocenili všichni. v každém případě – příště vyhoďte do popelnice míň a do záhonu víc. No, vy rozumíte.