Pokud máte staré vidle doma, nevyhazujte je: jeden trik změní vše

Nevyhazujte staré vidle! Podívejte se, jak je chytře využít na zahradě, v domácnosti i na chalupě. Jeden nečekaný trik změní váš pohled na staré nářadí.

věděli jste, že staré vidle, které leží na chalupě nebo ve sklepě už léta bez využití, mohou být mnohem užitečnější, než si myslíte? nedávno jsme s kamarádem kopali listí na zahradě a on jen tak mimochodem ukázal, jak z něčeho zdánlivě obyčejného vznikne nejen dekorace – ale i chytrý pomocník pro každodenní život. možná je to regionální (tuhle radu mi před časem prozradil soused z Jihlavy), ale smysl má rozhodně i v Praze nebo Brně.

Staré železo? Spíš klenot do domácnosti

Měsíce tři zpátky jsem váhal, jestli dát rezaté vidle do sběru. mnozí by to udělali. Ale pověsti o „vidlových vesičkách“ – vesnicích, kde každá usedlost má u vrat narovnaný arzenál nářadí – mi vrtaly hlavou. moje máma vždycky říkala, že nic starého by se nemělo vyhazovat, dokud nevyzkoušíš aspoň tři způsoby, jak to ještě využít. no a já na to přišel…

old pitchfork reused for garden decoration czech village

Ten trik: stylový a funkční držák na nářadí, květiny i víno

  • Držák na zahradní nářadí – uchyťte vidle zuby vzhůru ke stěně ve stodole nebo dílně a házejte na ně hrábě, lopaty, hadice… Funguje to líp než většina plastových věšáků z hobby marketu (věřte nebo ne, soused tvrdí totéž už roky).
  • Originální stojan na víno nebo skleničky – Staré dřevěné vidle s rovnými hroty skvěle drží lahve nebo číše – stačí je přišroubovat ke stěně v kuchyni nebo v letní pergole. U nás v chatu to vzbudilo větší pozornost než nový gril, i když možná to byla ta vína…
  • Držák na květináče – Vidle zapíchněte do země u vchodových dveří, zavěste na ně pár květináčů s převislými muškáty. Výsledný efekt je nejen rustikální, ale i dost praktický pro zalévání.

Chápu – někomu se to může zdát jako staromilství, ale v naší části Vysočiny už to bereme jako trend. Vždyť udržitelnost je pořád aktuální téma.

vintage pitchfork repurposed as wine rack home decor bohemian

Jak na to krok za krokem

Všechno začíná důkladným vyčištěním – rzi se zbavíte drátěným kartáčem (nebo bruskou, když máte). Pokud chcete vidle použít uvnitř, přelakujte je bezbarvým lakem. Pak už jen úchyty, šrouby a trochu nápaditosti. Kolega z práce radil: „Hlavně zkus předvrtat díru, nebo to dřevo praskne.“ – a měl pravdu, stačí malý detail a nervy ušetřeny.

  • Sledujte bezpečnost – hroty nechte otupit pilníkem, pokud budou v dosahu dětí.
  • Pro dekory do interiéru použijte výraznější rámy nebo barvy – prý je letos v kurzu tyrkysová, no nevím…
  • Případné zbytky rzi lze použít i jako přírodní patinu, když vám nevadí autentický vzhled.

Malé bonusy a tipy od lidí kolem mě

Ve facebookové skupině „Češi na zahradě“ jsem nedávno viděl fotku starých vidlí funkcí květinových lustrů na svatbě. nečekal jsem, že z obyčejného železa bude taková paráda! Jiný známý zase používá vidle jako sušák na bylinky – zavěsí je do stodoly a nechá na hrotech svazky levandule nebo máty… vypadá to docela retro, ale funguje perfektně.

Nakonec, nečekejte, až si k vám pro vidle přijde antikvář nebo je opravdu odvezete do sběru. možná mám zkreslený pohled, ale každá z těch starých věcí má příběh a trochu duše – a to se dnes docela cení.

Zkuste to taky – a dejte vědět!

Máte doma nějaké zapomenuté vidle? Zkuste je oprášit, vdechnout jim nový život a podělit se s ostatními, co jste s nimi vymysleli. nebo mi napište do komentářů nebo v chatu sousedů – v našem okolí se inspirace šíří rychle. v každém případě – kdo ví, co z toho bude, možná právě vy přijdete na další trik, který se jednou bude povídat dál…