Pokud máte vaječné skořápky, nevyhazujte: rostliny budou šílet

Nevyhazujte skořápky! Praktické tipy, jak využít vaječné skořápky na zahradě i doma. Rostliny porostou rychleji a slimáci se vám vyhnou.

Sedím u kávy, z kuchyně voní čerstvá omeleta — a na lince se hromadí vaječné skořápky. Dlouho jsem je házel do koše jako všichni, ale on fakt: v Česku se ročně vyhodí tuny cenných skořápek. Nedávno jsme to v práci rozebírali a jeden kolega z Holic vykřikl: „Hele, to je přece zlato pro zahradu!“ Měl pravdu — ale funguje to opravdu tak skvěle?

Proč vaječné skořápky nevyhazovat?

Skořápky jsou přírodní zdroj vápníku a dalších minerálů, které prostě tak snadno nenahradíte. Četl jsem, že jedna skořápka může obsahovat až 94 % uhličitanu vápenatého — vápno, které potřebují téměř všechny české substráty a záhony. Moje babička si na tom vždycky zakládala, prý její rajčata nikdy neznala hnilobu.

eggshells in garden soil close up

Jak využít skořápky pro rostliny: 5 tipů přímo z Čech

  1. Domácí hnojivo zdarma. Rozdrťte skořápky na jemný prášek (pozor, ať vám neulítnou po kuchyni) a zapravte do půdy kolem rajčat, okurek nebo hortenzií. Fakt to funguje, testovala to i má sousedka — a od té doby má rajčata o velikosti tenisáku.
  2. Přírodní obrana proti slimákům. Hrubě nadrcené skořápky rozsypejte kolem záhonů. Slimáci tenhle plot z jehliček spolehlivě obcházejí — prý je to jako chodit bos na štěrku, což zní, upřímně, dost nepříjemně.
  3. Semena v miskách ze skořápek. Zní to jako Pinterest, ale funguje i v brněnských panelácích: naplňte půlky skořápek hlínou a zasaďte semena. Až vaše sazenice povyrostou, zasadíte je ven i se skořápkou.
  4. Kompostování. Přidejte skořápky do kompostu, podpoříte rozklad a dodáte kompostu vápník. Jen je opravdu rozdrťte — jinak tam budou roky, a to je zbytečné.
  5. Změkčování vody pro pokojovky. Skořápky dejte do lahve s vodou na zalévání — změkčí tvrdou vodu z vodovodu a přidají minerály. Mě to poradila paní v Hornbachu, možná to není vědecké, ale fíkus to přežil a dokonce rozkvetl.

Na co si dát pozor: mýty a časté chyby

Ne všechno, co koluje na chatu nebo Facebooku, je svatá pravda. Skořápky nerozpouštějte ve vařící vodě — tím z nich moc minerálů nevytáhnete. Také pozor na zbytky vaječného bílku, ty v půdě rychle hnijí a můžou přilákat myši (vážně, s tím mám vlastní zkušenost).

crushed eggshells as fertilizer on tomato plants

Funguje to opravdu všude?

Některé zahrady v Praze mají půdu už dost zásobenou vápníkem — tam to efekt nemá takový. Kolega z Plzně mi ale tvrdil, že jeho jahody poprvé přežily plíseň právě díky skořápkám. Vždycky záleží na podmínkách a typu rostlin. Osobně nemám pocit, že skořápky nahradí plnohodnotné hnojivo, ale jako levný bonus? Proč ne, hlavně když mě stojí jen těch pár minut drcení.

Tip na závěr — a proč to (ne)zkusit

Pokud nejste fanoušci DIY nebo máte alergii na drobky v kuchyni, možná vás to nenadchne. Ale když vidím, jak se moje máta rozjela po jaru — asi na tom něco je… Zkuste dát pár skořápek kolem svých květin letos na jaře, uvidíte sami. A budu rád za komentáře pod článkem, jestli to u vás fakt zabralo, nebo spíš ne.

Vlastně kdo ví — třeba skořápky promění vaši zahradu v tropický ráj. Nebo taky ne. V každém případě už nebudou jen smetím po snídani, a to není málo.