Věděli jste, že Češi patří k největším milovníkům zahrad v Evropě? A přece – kdo má zahrádku, ví, jak únavné bývá bojovat s mšicemi, sviluškami a slimáky. Na internetu pořád najdete reklamy na chemické postřiky, ale trend jde úplně jinam. minulý týden jsme to u nás v domě zkoušeli jinak. Sousedi mi prozradili trik, který znám ze starých časů babiček – a musím říct, že mě překvapil. Ne tvrdou chemií, ale jednou obyčejnou kostkou mýdla.
Proč postřiky přestávají frčet
Ještě pár let zpátky to bylo všude samé „postříkejte si rajčata, zachráníte úrodu“. Teď to vidím jinak. Nejen, že to stojí raketu, ale taky to není žádná sláva pro zdraví ani přírodu. V našem chatu zahradníků padla několikrát otázka: co místo chemie? Vždyť zeleninu dávají do pusy děti, máme psi, a soused má úly s včelami – trochu risk, ne?
Měsíce tři zpátky jsem si všiml, že na záhonech mizí motýli. A v Lidlu už jsou i mýdla za třicet korun, tak co s tím?
Babiččin trik: Mýdlo místo chemie
Moje sousedka Lenka – taková ta paní, co ráno už stíhá plevel a večer vaří domácí marmeládu – mi poradila totálně jednoduchou věc. Vezmete neparfémované mýdlo (ideálně obyčejné, třeba Jelen, nebo marseillské, co se u nás snad prodává od první republiky), nastrouháte ho na jemno a zamícháte do litru vlažné vody, k tomu malou lžičku oleje (Lenka dává slunečnicový, já měl doma jen olivový, nevím, jestli se počítá).
- Mýdlo v roztoku rozpustíte – klidně v nějaké zavařovačce.
- Přelijete do klasického spreje na okna.
- Sprejujete rovnou na listy, z obou stran.
A to je vlastně vše. Opravit, že olej pomáhá přilnout mýdlové vrstvě na povrch – mšicím to totálně rozhodí plány. Svilušky? Stejný efekt. Slimáci, pravda, nic moc, ti jsou otravní pořád, i když jedna kolegyně tvrdí, že zapáchající mýdlová voda je i jim nepříjemná. Těžko říct, na zahrádce kopií experimentů zatím nemám.
Funguje to fakt všude?
Pár dní zkoušení a mšice byly v menší síle, listy čisté, rajčata už se zelenaly líp. Možná mi to jen přišlo. trochu se bojím, jestli mýdlo dlouhodobě neničí mikroflóru půdy — ale viděl jsem, že na lokálních farmářských trzích už se taky rozlévají mýdlové směsi do malých rozprašovačů, takže nejsem jediný, kdo tuhle cestu zvažuje. Ostatně, zkušenost mých známých z Moravy je stejná: kytky přežily, jedli jsme bez obav.
Včera jsme to řešili po hospodě – zda je možné použít třeba i staré kousky hotelového mýdla. Některým prý smrdí trošku víc, ale když potřebujete improvizovat, zkusit můžete všechno…
Kdy si dát pozor a na co nezapomenout
- Nepoužívejte vonná nebo antibakteriální mýdla. To má do přírody daleko.
- Stříkejte hlavně ráno nebo večer, ne za plného slunce – jinak připálíte listy.
- Před prvním použitím raději otestujte sprej na pár listech – občas některé rostliny reagují citlivě.
- Nezapomeňte mechanicky otřít zbytky mýdla po pár hodinách (stačí dešťová voda nebo hadice).
Tip: Pokud se vám nechce stříkat ručně, soused doporučuje speciální pumpičkové rozprašovače z Hornbachu – stojí sice víc, ale fungují bombasticky. Ale třeba to je regionální vtip.
Co dál?
Ekologické zahradničení je v kurzu. A i když nejsem si jistý, zda tím vyřešíme všechny škůdce (například mandelinku bramborovou prý nezastaví nic), stačí mi, že mám radost z vlastních rajčat a ruce bez popálenin od chemie. Všechno je na zkoušku – třeba se vám trik s mýdlem taky osvědčí.
Máte vlastní vychytávku, jak bojovat se škůdci bez postřiků? Napište do komentářů, nebo to pošlete našemu zahradnickému chatu. No, uvidíme, co příští sezónu…