Na jaře všichni sníme o rajčatech šťavnatějších než z Lidlu, bazalce bujnější než plot souseda. Ale někdy to prostě nejde. Vysadíte skleník, čekáte – a všechno jakoby zpomalilo. Listy žloutnou, rajčata stojí na místě, i když paní Hana z vedlejší ulice už sklízí první okurky. Nedávno jsme to rozebírali v našem zahrádkářském chatu a upřímně? Většina z nás netuší, co přesně dělá špatně. Ale řešení je někdy až podezřele jednoduché…
Kde je zakopaný pes – v půdě nebo ve vzduchu?
Moje babička ve Vlašimi vždycky říkala: „Zelenina roste nejlíp, když ji moc nehlídáš.“ Ale poslední roky mně to moc nevycházelo. Proč tedy ve skleníku často rostliny vypadají jako po dlouhé party? Většina lidí tipuje špatnou půdu nebo nedostatek světla. Jasně – to může být problém. Ale často je to něco úplně jiného.
A teď se podržte: nejčastější důvod pomalého růstu rostlin ve skleníku je… nedostatečné větrání. Taky jste čekali lepší twist? Já vím, zní to banálně, ale opakuje se to snad v polovině českých zahrad. Přečtěte dál.
Vlhkost, plíseň a dusno: Nepřítel vašeho skleníku
Když je ve skleníku dusno, teplota letí nahoru, vlhkost rostliny spíš dusí, než by jim prospívala. Myslel jsem si vždycky, že vyšší vlhkost je pro rajčata plus. Jenže tady je zádrhel: pokud rostlina nemá dost proudění vzduchu, její listy „nedýchají“ a šíří se plísně (několik let zpátky mi takhle padla celá úroda paprik – soused znalec se pak jen potutelně usmíval).
Ani nevíte, kolik lidí nechává skleník zavřený – „aby neuteklo teplo“, říká mamka. Výsledkem je tropický pařák, který většině zeleniny neprospívá. Okurka a rajče potřebují čerstvý vzduch téměř stejně, jako vodu. No dobře, alespoň občas.
Jak skleník větrat efektivně – a nezbláznit se z toho?
- Otevírejte dveře a větrací okna každý den – ideálně už ráno, když se začne oteplovat.
- Použijte automatické otvírače na okna – u nás je prodává třeba Mountfield nebo Hornbach, cca za 300 Kč. Doporučuji všem lenochům (jako jsem já).
- Umístěte sud s vodou uvnitř skleníku – večer odpařuje přebytečnou vlhkost a stabilizuje teplotu. Stará finta, co opakuje každý zkušený zahrádkář.
- Pokud se vám v létě hromadí spousta rosy na listech, znamená to, že je třeba větrat víc nebo začít zalévat raději ráno.
Nezapomínejte na půdu a živiny – ale bez větrání to nepůjde
Jasně, není všechno jen o vzduchu. Pokud máte těžkou, mokrou půdu – rostliny budou dřív nebo později bojovat s kořenovou hnilobou. Přidejte do záhonu trochu písku nebo kompostu z blízkého hobby marketu, klidně Agro CS. Ale, a na to pozor, i ty nejdražší hnojiva zůstávají k ničemu, pokud nemá rostlina základ: čerstvý vzduch.
minulý rok mi kolega z práce připomněl, že dobré je vše jednou za týden zkontrolovat – jestli se kytky nazvedávají k oknu, nebo naopak vypadají, že se dusí. Někdy totiž stačí jen dveře na noc nechat mírně pootevřené… no vy to znáte.
Proč právě letos byste na větrání neměli zapomenout?
Letní vedra poslední roky lámou rekordy. Ve skleníku může být klidně 40 °C – to už není pro rajče ani okurku, to už je skoro sauna stadion. Pokud chcete úrodu, ze které bude mít radost i vaše tchýně, zkuste letos v červnu a červenci dát důraz na větrání. Je to to nejméně sexy doporučení, ale letos vám to ušetří spoustu starostí.
V našem chatu říkali, že nejlepší výsledky mají ti, co se prostě nebojí skleník „otevřít světu“. Tak to, asi, zkusím i já – a uvidíme.
Váš skleník, vaše pravidla – ale zkuste dát šanci průvanu
Větrání možná nezní jako objev století, ale věřte – často je to přesně to, co skleníku zoufale chybí. Zkuste letos otevřít okna dřív, než začnou listy blednout. Třeba budete překvapení, co to udělá. Váš soused vám to stejně pak pochválí.
A máte nějaký tajný tip na větrání? Podělte se v komentářích. Všichni víme, že na české zahradě je každá zkušenost k nezaplacení…