Proč vaše květiny pořád chřadnou? Možná je špatně umístěné podle feng-šuej

Květiny vám doma nerostou, i když se snažíte? Možná je umisťujete špatně podle zásad feng-šuej. Zjistěte, jak na to v praxi!

Na minulý týden jsem málem dal své monstře druhou šanci – a zase skoro odešla do květinového nebe. Divné, zalévám podle návodu, listy leštím, sytím občas hnojivem. V našem chatu se to řeší každý měsíc: „Proč moje kytky doma umírají, i když dělám všechno správně?“ No, možná je háček právě v místě. Podle starého učení feng-šuej záleží i na tom, kam květinu postavíte, nejen jak se k ní chováte.

Květiny nejsou nábytek, aneb proč poloha opravdu záleží

U nás v paneláku si leckdo myslí, že květina „prostě patří na okno“. Ale zkuste někdy víc pozorovat – kvetoucí na poličce vedle ledničky si začne brzy listy kroutit. Podle feng-šuej (tuhle knihu o tom má kamarádka v obýváku – půjčit bych ji měl už měsíc, ehm) rozhoduje místo o toku energie. Rostlina, která stojí v místě s „mrtvou“ energií, se prostě necítí dobře.

houseplants bad location feng shui window

Kde s květinami fakt přestřelit?

  • Východ a jihovýchod – to je podle feng-šuej sázka na jistotu pro zelenou džungli. Hlavně když tam dopadá přirozené světlo.
  • Chodba u dveří – zdánlivě stylové, ale často proudí studený vzduch, květiny tam trpí.
  • Ložnice – tady už záleží. Prý jen pár rostlin je vhodných – třeba levandule nebo aloe vera.
  • Koupelna – jasně, skvělá vlhkost, ale pozor na teploty i osvětlení (a snad největší smrtka pro fíkusy…).
  • Kuchyň hned u sporáku – vedro, výpary, mastnota. To si žádá větší odolnost, jinak se z květiny stane rychle bývalá květina.

Feng-šuej v praxi: Jednoduše a bez dogmat

Teorie je hezká, ale stačí jednou přesazovat filodendron mezi dvěma okny a poznáte, kde mu fakt lépe je. Doma jsem si zkusil otočit usychající dracénu z tmavého kouta k jižní zdi — nenastal zázrak, ale po měsíci vyrůstá nový výhon. Asi to nejsou žádné čáry, jen logika: víc světla, méně průvanu a najednou kytka není naštvaná.

můj soused vedle vždy říká, ať zkusím „mluvit“ na květiny, že to funguje líp než přesné postavení podle mapy. Možná, že i tahle kombinace – trochu péče, trochu správné místo – je klíč k dlouhověkosti zelených kamarádů.

feng shui home plants placement bright room

Co mi doporučila máma a s čím (ne)su v pohodě

moje máma trvá na tom, že nejlepší místa jsou ta, kde je rovnováha mezi světlem a klidem („A hlavně, ne k radiátoru, proboha!“). Když to zkombinujete s feng-šuej a trochu poslechnete rady lidí, co vám napíšou do skupiny na Facebooku, zjistíte, že žádná dokonalá odpověď vlastně není. Někdy to chce risknout, přesadit, pozorovat pár týdnů a doufat.

asi s tím nesouhlasí všichni experti z časopisů – ale zkušenost z bytu v Brně je taky něco. Když si člověk zvykne prohodit sem tam květináč, všimnete si, že zelení obyvatelé někdy opravdu „dýchají“ jinak.

Praktické rady na závěr – pro ty, co se s ponecháním kytic na původním místě nechtějí smířit

  • Vyzkoušejte různé zóny bytu – každý pokoj má své mikroklima.
  • Pozorujte – pokud během tří týdnů listy vadnou, místo asi nesedí.
  • Nebraňte se změnám – někdy stačí i půl metru posunu.
  • Světlo, klid, žádné větrací průvany – základní pravidlo přežití (nejen) pro monstrey.
  • A pokud nic nefunguje, zkuste (fakt) tu levanduli do ložnice. Mně rostla líp než gala v kuchyni…

Vlastně, všechno je to experiment. Květiny jsou možná ještě větší individualisty než my. Takže pokud to vaší kytce nejde, zkuste změnit místo – a dejte vědět do komentářů, co se osvědčilo vám. No, vy víte…