Proč vaše rostliny v zimě umírají? Děláte stejnou chybu jako většina

V zimě vám rostliny odcházejí? Možná děláte stejnou chybu jako většina. Praktické rady a zkušenosti, jak zachránit pokojovky přes topnou sezónu.

Věděli jste, že více než polovina pokojových rostlin si “sbírá kufry” právě v lednu a únoru? Nedávno jsem přišel na návštěvu k mámě — povadlý fikus, žloutnoucí lístky šplhavníku a ani kaktus nevypadal spokojeně. Možná si říkáte: “Zalévám, okno je otevřené… co víc mám dělat?” Ale možná, že děláte právě tu jednu chybu, kvůli které vaše zeleň v zimě odchází.

wilted indoor plants winter window

Když zima převezme kontrolu: Co se děje u vás doma?

Zeptal jsem se kolegů v našem pracovním chatu — většina se shodla na tom stejném: v zimních měsících jim rostliny vadnou, i když je zalévají stejně jako v létě. Proč? Klíč není v “méně slunce”, jak si myslí polovina internetu, ale v suchém vzduchu a špatně zvolené zálivce. Česká topná sezóna je pro listovky horší než dva týdny bez vody na chalupě.

Hlavní chyba: Moc vody, málo vlhkosti

Vím, každý máme tendenci zalévat, když vidíme povadlé listy. S tím jsem bojoval i já. Jenže v zimě vaše rostlina spí. Květináč si říká o vodu míň než v květnu. Přelívání vede ke hnilobě kořenů rychleji, než si všimnete, že občas zapomenete zalít. A zvýšený suchý vzduch od radiátorů rostliny stresuje stejně jako vás fronta v Albertu v pátek večer — no dobře, možná trochu míň.

overwatered houseplant winter radiator

Co tedy dělat? Můj postup z posledních let

  • Omezte zálivku na polovinu — nebo méně, než v létě. Zkoušel jsem vloni zalévat jen dvakrát do měsíce, a pokojovky to přežily líp než kdy dřív.
  • Jednou za týden postříkejte listy rozprašovačem. Můžete v něm klidně nechat vodu stát — v Praze máme tvrdou, ale i ta je lepší než nic.
  • Pokud máte vedle topení, přesuňte rostliny dál, nebo pod ně položte misku s vodou (funguje i kelímek od jogurtu, vyzkoušeno!).
  • Preventivně kontrolujte, jestli květináč nemá naspodu vodní “jezero”. Pokud ano, neváhejte slít.
  • A asi nejdůležitější — zkuste nezasahovat, když rostlina “vypadá smutně”. Některé to prostě v zimě mají těžký.

Příklady, co se osvědčilo

Můj soused například vůbec nezalévá sukulenty přes celou zimu a na jaře vždy nasadí nové listy. U babičky v Třebíči přežívá vánoční hvězda už třetí rok bez jediného hnojiva — prostě stojí dál od radiátoru a občas ji zahrne do sprchy. S orchidejemi je to složitější — nějaká vždycky odejde, i když se snažím.

Falešné rady, kterým nevěřit

  • “Rostliny potřebují v zimě speciální hnojiva a lampy.” Ne, pokud nejste botanik z botanické zahrady.
  • “Nepouštějte radiátor, ať není suchý vzduch.” Jasně, tak zkuste v lednu sedět doma při 12°C… To fakt ne.
  • “Polévejte každý den, květina má žízeň.” To je zaručená cesta k hnilobě.

A co dál?

Stačí tři jednoduché věci — méně vody, víc vlhkosti a trochu klidu. Nakonec, v zimě bývá těžší přežít i nám, nejen zeleným mazlíčkům na parapetu. Možná to není univerzálně platné, ale od té doby, co jsem snížil zálivku, přežije mi snad 90% pokojovek. i když možná mám prostě víc štěstí než rozumu…

Podělte se do komentářů, co funguje vám — a pokud někdo ví, jak zachránit kapradiny, sem s tím, už třetí mi šla “do kytek”, doslova. v každém případě hodně štěstí přeju!