Pamatujete si, jak jsme dřív všichni trpělivě zabodávali řízky do květináče, zalévali, doufali — a čekali týdny, jestli se něco chytí? V posledním týdnu mi kolegyně v práci poslala fotku své záplavy nových fíkusů. Ale co mě překvapilo nejvíc? Nepoužila ani gram hlíny — a výsledek? Mnohem lepší, než jsem zažil já s klasickými řízky v zemině. Možná to není pro každého, ale nová vlna množení rostlin se tlačí i do našich obýváků.
Řízky v půdě? Ne, děkuji…
Aby bylo jasno — nic proti staré škole, ale kdo má dneska čas každý týden kontrolovat, jestli substrát není příliš mokrý nebo naopak suchý? Znám lidi, kteří dali stovky za speciální květinářské zeminy, a stejně z toho nic nebylo. Nedávno jsme to doma rozebírali: úspěšnost max třicet procent. A většinou stejně zapomeneme, co kde roste… Takže když se někdo v našem bytovém domě chlubí, že už roky rozmnožuje filodendrony jenom ve vodě, začínám přemýšlet, jestli náhodou nezaspávám dobu.
Hydroponie pro začátečníky: žádná věda
Což mě přivádí k nové metodě — množit rostlinky jenom ve sklenici vody. Že to zní příliš jednoduše? Taky jsem tomu nevěřil. Ale na jaře mi soused z Vršovic ukazoval okno plné “vodních džunglí” — pár stonků ve zkumavce, za dva týdny kořeny jako z katalogu. Hydroponie, jak tomu s nadsázkou říká.
- Střihněte zdravý řízek těsně pod uzlem
- Odstraňte spodní listy (nejlépe ty, co by byly pod hladinou)
- Dejte do průsvitné sklenice s čistou (lépe převařenou) vodou
- Překvapte se: za týden dva bílé kořínky jako bonus
Nevýhoda? Některé druhy (třeba kaktusy) to moc nemusí. A občas voda slizne, to je fakt. Ale většina klasických pokojových rostlin (potos, monstera, pilea) roste mnohem spolehlivěji než v zemině — aspoň podle mých pokusů i toho, co jsem četl v našem facebookovém chatu.
Menší vychytávky pro ještě lepší výsledky
Teď malý tip, co nám doma poradil známý floristka z Prahy: přidávejte pár kapek tekutého hnojiva do vody jednou za 10 dnů. Stačí obyčejné hnojivo pro hydroponii — nebo i ta žlutá Kristalonka z OBI, kterou má půlka lidí v zásuvce. Prý to urychluje růst až o třetinu. Testuji to už měsíc a něco na tom bude.
Také vyměňujte vodu pravidelně — každých 5 až 7 dní, jinak to začne zapáchat. A pokud chcete opravdu silné kořeny, sklenici lehce zakryjte alobalem — světlo kořenům někdy vadí, i když nevím, jestli je to vědecky dokázané. V každém případě, letos se mi v zemi nechytil ani jediný řízek, zatímco ve vodě už dělím další monsteru.
Proč vůbec měnit staré způsoby?
Možná máte tendenci zůstat u vyzkoušeného. Ale upřímně — není lepší zažít ten pocit, když za oknem po týdnu bublají desítky kořínků a nemusíte se bát, že řízek v zemině uhnívá? Včera jsem dokonce četl, že v některých pražských komunitních zahradách už zeminu na množení zcela přestávají používat. Zní to jako další zelená vlna, která dorazila do českých domácností.
Na závěr… nebo možná ne
Možná tahle metoda není pro všechny. nebo vám zatím funguje ta stará. Ale pokud chcete rychlejší výsledky — a menší šanci, že vám rostlina uhyne — zkuste letos na jaře rozmnožit alespoň jednu pokojovku ve vodě. Třeba zrovna ta vaše zažije vodní renesanci. Dejte vědět v komentářích, jak to dopadlo. A jestli znáte nějaký další trik, který mi uniká… nu, neostýchejte se — vyměňme zkušenosti. Vlastně je to jediný způsob, jak na tu “urban džungli” opravdu vyzrát.