Růže napadené padlím? Zkuste tento babský recept

Vaše růže ničí padlí? Tento jednoduchý recept s mlékem a saponátem vám je pomůže zachránit. Vyzkoušeno na českých zahradách!

Taky vám letos růže v zahradě nevypadají zrovna ideálně — místo sytých květů drobné fleky, listy připomínají povadlé špenátové chipsy? No jo, padlí je tu zas. Řada lidí kvůli němu vzdá pěstování růží úplně — přitom řešení leží často hned ve spíži. Nedávno jsme s kolegy ve firmě debatovali o babských receptech, a došlo i na padlí. A hádejte co — mám tip, který fakt stojí za vyzkoušení.

Co je vlastně padlí a proč ničí zrovna růže?

O padlí se v Česku mluví snad už sto let. Jde o běžnou houbovou nemoc: poznáte ji podle bílého, moučnatého povlaku na listech a stoncích. Nejvíc ji baví vlhko, změny teplot — a růže si prostě vybírá pravidelně. Na zahrádkářském fóru minulý týden někdo psal, že letos padlí řádí snad víc než slimáci 🙂

Necháte-li to být, rostlina vám může ztratit listy, květy zůstávají malé — někdy odejde celá růže. Chemické přípravky pomůžou, ale jsou drahé, často smrdí jak hotelová prádelna a navíc — kdo chce stříkat růže chemií, když má malé děti nebo psa?

Babský recept, který u nás používáme už roky

Moje máma vždycky tvrdila, že nejlepší bojovník proti padlí roste doma v chladničce. A víte co? Něco na tom bude. Starý, ale stále funkční trik: mléko se saponátem.

  • Vezměte litr vody
  • přidejte 150 ml obyčejného plnotučného mléka (žádné light!)
  • přilijte lžičku Ecoveru nebo Jaru (fakt funguje líp, než by člověk čekal)
  • vše zamíchejte, nalijte do rozstřikovače a šup na růže – hlavně spodní stranu listů

czech rose bush with powdery mildew close up garden

Já to zkoušel za sucha i když bylo po dešti — ideální je suchý podvečer. Fakt to nesmrdí, narozdíl od sírových postřiků, a navíc nevadí ani psovi, kterého mám doma (tedy aspoň se netvářil uraženě). Funguje to zhruba 3–4 dny, pak je třeba aplikaci zopakovat. Některé růže potřebovaly 3 kola, jiné byly v pohodě po první ráně — možná mi jen přálo počasí.

Má to vůbec nějaký vědecký základ?

Pokud jste typ, co věří jen oficiální vědě — tady vás možná zklamu, ale tenhle trik zmínili i na Mendelově univerzitě. Kombinace mléka a saponátu narušuje povrch hub a vlastně jim „zaštopuje“ dýchání. Možná to nezní extra sofistikovaně, ale většina zahrádkářů z okresu Kroměříž si to pochvaluje. Jasně, proti těžším zamořením někdy nastoupí silnější chemie. Ale dokud nepotřebujete růži vystavovat na Žofíně, podle mě tohle stačí.

homemade rose care remedy spray bottle czech garden summer

Další tipy, na co si dát bacha

  • Růže sázejte na místo, kde dobře cirkuluje vzduch — nechcete je narvané jak sardinky u plotu.
  • Po každém dešti se na chvíli projděte kolem růží a mrkněte na spodky listů — čím dřív problém chytíte, tím míň stříkáte.
  • Nesbírejte padlím napadené listy do kompostu, rozšiřuje to spor — vyhoďte je nebo spalte.
  • Nepřehánějte to s dusíkem — růže pak mají jemné listy a padlí je má jak na stříbrném podnose.

V našem sousedství to letos dělají skoro všichni, a musím říct — růžová alej vypadá jako reklamní katalog. Možná je to náhoda, možná prostě babské rady opravdu fungují, ale… nevím, zatím nechávám „chemii“ v garáži a užívám si vůni růží.

Vyzkoušíte to? Nebo máte vlastní trik?

Zajímá mě, jak to řešíte vy. Babské rady nebo profi postřiky — co vám funguje? Napište, nebo sdílejte fotky svých růží, ať se inspirujeme navzájem. Kdyby nic jiného, tohle je přesně ten případ, kdy méně může být víc… no vy víte.