Možná jste to taky slyšeli – přihnoj, zalej, hotovo. Ale ono to tak úplně neplatí. naposledy jsme to v našem komunitním zahrádkářském chatu řešili snad včera – někteří tvrdili, že se bez pořádného zalití hnojivo nikdy nedostane ke kořenům. Ale pravda je někde jinde… a možná vás překvapí.
Kde (a proč) většina lidí chybuje
Většina českých zahrádkářů, co znám – včetně mojí mámy – automaticky po přihnojení zaleje záhon vodou. dává to logiku, ale není to vždycky ideální. Zalévání hned po aplikaci hnojiva totiž může znamenat ztrátu živin – to hlavní, o co vám jde, prostě odteče někam do spodní vody. A většina syntetických hnojiv opravdu stačí zarýt do půdy a vodu dávkovat až později nebo s rozmyslem. Napsal bych vám, kolikrát mi už rajčata „přehnojila“ vodní sprcha – no, nedopadlo to nejlíp.
Co se děje s půdou při hnojení a zalévání
Při hnojení se živiny rozpustí podle typu hnojiva – něco rychle, něco pomaleji. Pokud přijde moc vody najednou, půda už to nestihne pojmout a dusík nebo draslík se prostě vyplaví. Na paneláku mi kolega vyprávěl, jak mu po jedné bouřce s hnojivem odešly všechny papriky. No, netěšil se.
Kdy tedy zalévat po hnojení?
- Minerální hnojiva v granulích – zasypte jemně zeminou, zalijte až později (třeba za 1–2 dny), podle počasí a vlhkosti půdy.
- Kapalná hnojiva – tady už je voda součástí procesu, ale i tak hnojte na mírně vlhkou půdu, žádné „kaluže“.
- Kompost nebo organická hnojiva – nejlépe zapracovat před deštěm, pak už jen udržovat záhon mírně vlhký. Než čekat na slejvák, radši počkejte na zataženo, uvidíte sami.
Nevím, snad jen v posledních třech letech mi přišlo, že počasí dělá zahrádkářům naschvál. Pokud tedy je sucho, zalejte fakt opatrně, ať neuděláte bahenní koupel.
Jak to dělají zahrádkáři, co mají úrodu každý rok?
Můj soused Honza proto používá obyčejný „prstový test“ – zaryje prst do záhonu, když je půda chladná a vlhká, se zaléváním po hnojení klidně počká. A když fakt není jasno, raději hnojí navečer a zalije až ráno, kdy už není tak sucho. V praxi to funguje líp než doporučení z obalu hnojiva – no, aspoň podle jeho rajčat.
Co dělat (a co fakt raději nedělat)
- Nikdy nehnojte do „bláta“ – hnojivo se prostě vymáchá a rostliny z toho nic nemají.
- Nespoléhejte jen na jedno pravidlo – sledujte počasí a stav půdy.
- Přihnojujte spíš v podvečer nebo za zataženého dne – přes horké poledne je to peklo, hlavně u městských zahrad.
Vyzkoušejte: Jednoduchý experiment doma
Vemte dva květináče s rajčetem: jeden pohnojte a hned zalejte, druhý pohnojte a zalijte až za dva dny. Sledujte, který poroste líp. Naposledy jsme to zkusili na jaře, výsledek byl dost jednoznačný (a jo, ten „trpělivý“ vyhrál).
Závěrem…
Vlastně na tom není nic složitého – stačí s vodou po hnojení nespěchat. Možná vám vyrostou větší papriky, nebo prostě ušetříte čas a peníze. no, alespoň podle zkušeností z našich českých záhonů. A jak to děláte vy? Dejte vědět v komentářích, nebo klidně napište, jestli jsem úplně vedle – rád se nechám přesvědčit.