Věděli jste, že parádní obranu proti mšicím, komárům nebo molům najdete přímo na vlastní zahradě? Většina lidí automaticky sáhne po chemickém spreji z hobbymarketu – přitom pár nenápadných rostlin zvládne totéž. Mám s tím docela zkušenost, vzhledem k tomu, co se rojí na našem dvorku každý červen…
Proč vůbec řešit škůdce přírodně?
Na poslední rodinné grilovačce (pátek, první červnový víkend) jsme si všimli, že sousedka už týden mlčí o tom, jak její bylinky pustoší slimáci. Nebylo divu – domácí vývar s mátou chutnal nějak… jinak. Chemii se většina z nás snaží vyhýbat, buďme upřímní. Jednak to není úplně zdravé pro děti a zvířata, jednak zahrada po postřiku ještě týden podivně smrdí.
Rostliny, které odpuzují škůdce, jsou stará dobrá klasika – žádná novinka. Ale málokdo to testuje opravdu cíleně. Tak tady máte čtyři tipy z vlastních pokusů i zkušeností lidí z chatařské skupiny na Facebooku.
1. Levandule: starý trik proti molům i komárům
- odstraňuje zápach i hmyz (skvělé do prádelníku, na okenní parapet)
- na zahradě ji milují včely, ale komáři a můry – ani omylem
Levanduli jsme dali na tři okna ve verandě – od té doby „bojuje“ maximálně mamka, když hledá prádlo. Komáři zmizeli. Je nenáročná, přežije i na suchu. Možná vám nebude vonět do obýváku, ale na zahradě je neocenitelná, fakt.
2. Máta peprná: osvěží TERASU a vyžene mravence
Což takhle dát si mojito? Mile vás překvapí, že máta není jen na čaj – kolem záhonů krásně zapracuje jako ochrana proti mravencům, mšicím a i některým druhům housenek. Někdy to skoro vypadá, že roste líp na kompostu než v bylinkové spirále. Můj kolega tvrdí, že ji díky mátě moli nelezou do spíže (no nevím, já tam radši dávám sáček soli…).
3. Afrikán: oranžový ochránce zeleniny
Afrikán, u nás spíš „smraďoška“, je tajná zbraň babiček na zahrádkách v Mostě. Je to zeleninová ochranka číslo jedna – odpudí háďátka, mšice, slimáky i hopsající brouky. Afrikán vypadá, že se rozleze všude – ale stačí pár květin kolem rajčat a paprik. Afrikán je zkrátka malý žlutý superhrdina, který zachrání úrodu.
4. Rozmarýn: není jen na kuře, vystěhuje i komáry
Tenhle král středomořských bylinek neslouží jen do kuchyně. Pokud ho dáte do truhlíku na balkon nebo parapet, uvidíte, jak komáři mizí. rozmarýn má silné aroma, které hmyz prostě nesnáší. Výhodné je, že čerstvý kousek vždycky ulomíte rovnou do pečených brambor.
V našem městském paneláku roste rozmarýn na okně už několik let – a i když občas uschne, vždycky se „vrátí do hry“. Možná je to tím, že ho nikdo nezalieva pravidelně, ale mravenci a mouchy v bytě upřímně nevídám. Možná náhoda…
Praktický souhrn do vaší zahrady nebo bytu
- Pěstujte levanduli k okenním parapetům a na slunce.
- Zasaďte mátu kolem chodníčku či pergoly.
- K zelenině vždy přihoďte pár afrikánů.
- Na terasu nebo balkon rozmarýn – ideální voňavá bariéra.
Pokud všechno zkombinujete, šance na totální invazi škůdců klesne skoro na nulu. A pokud ne? no, aspoň bude vaše zahrada vonět a na salát bude čerstvé koření.
Co zkusíte vy?
Jaké triky používáte na škůdce vy? nebo znáte nějakou vlastní „tajnou zbraň“? Napište do komentářů, sdílejte tipy v rodinné skupině – ať naše zahrady vypadají příští rok zas o chlup líp. Vždyť levandule je lepší než postřik, nebo ne?