ePub v cloudu

Jsem spokojeným majitelem čtečky Kindle. Jedna z věcí, co se mi líbí je, že všechny knihy koupené na Amazonu se automaticky přidají do (amazoního) cloudu. Odtud jsou potom k dispozici např. přes výbornou čtečku v prohlížeči Kindle Cloud Reader. Co se mi naopak nelíbí je, že Kindle (zatím) oficiálně nepodporuje formát ePub (a ani neumožňuje v cloudu umístit knihy koupené jinde, než na Amazonu).

Protože pár knih v ePubu mám a musel bych používat nějakou softwarovou čtečku, uvítal jsem, že je k dispozici také cloudová alternativa. Známé nakladatelství technologických knih O’Reilly (to jsou ty bílé knížky se zvířátkama) rozjelo Bookworm - cloudovou platformu pro online čtení ePub knih.Vyzkoušel jsem, používám a jsem více méně spokojen. Není to sice tak komfortní jako Kindle Cloud Reader a formátování textu není úplně excelentní, ale právě vzhledem ke “cloudovosti” jsem ochotný tyhle nedostatky překousnout.

Bookworm umožňuje upload (a download) vlastních  ePub knih. U rozečtené knihy si pamatuje poslední otevřenou kapitolu. Uživatelské rozhraní trochu připomíná Adobe Reader - vlevo menu s kapitolama, vpravo obsah (kapitoly). Co zatím nefunguje, je vyhledávání v knížkách, ale to by snad mělo být brzo zprovozněno - v helpu už je to popsáno. Co chybí úplně je psaní poznámek a zvýrazňování textu - vlastnost, kterou poměrně hodně využívám u technických knih (a hádejte - Kindle to má).